Učenici 8. razreda na LABUS sajmu na FERIT-u u Osijeku

Učenici 8. razreda u petak 22.9. aktivno su sudjelovali na LABUS sajmu. Redovnu nastavu u školi zamijenili su izvanučioničnom nastavom u Osijeku u sklopu školskog godišnjeg projekta "Učionica bez zidova".

Kao jedan od programa popularizacije znanosti i znanstvenog obrazovanja Fakultet elektrotehnike računarstva i informacijskih tehnologija - FERIT Osijek, 22. i 23. rujna 2017., organizirao je LABUS sajam koji je namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola i njihovim nastavnicima, te ostalim zainteresiranim građanima.

U pratnji vjeroučiteljice i nastavnika iz fizike učenici su vlakom iz Antina stigli u Osijek. Sa željezničkog kolodvora su se uputili do glavne tržnice koju su obišli i dobili ideju o „zdravom obroku“. Slijedila je duža šetnja kroz najreprezentativniju ulicu u Osijeku, Europsku aveniju. Šetnja, razgledavanje i tumačenje sadržavalo je: Gradsku i sveučilišnu knjižnicu Osijek, nizove starih secesijskih zgrada, Muzej likovnih umjetnosti, Općinski sud u Osijeku, zgradu Hrvatske pošte, Perivoj kralja Petra Krešimira IV, Perivoj kralja Tomislava, Park kralja Držislava i Tvrđu. Nastavili smo ulicom cara Hadrijana do FERIT-a na kojem se je održavao LABUS sajam.

Tijekom LABUS sajma izvodili su se zanimljivi pokusi iz temeljnih područja (matematika, fizika) i primijenjenih inženjerskih znanstvenih područja u koje su se naši učenici uključivali te im se na taj način i kroz igru približila znanost te primjena novih modernih tehnologija. Bilo je i raznih prezentacija, s aktivnim sudjelovanjem učenika, trenutne ponude LABUS radionica te prezentacija praktičnih studentskih radova koje su studenti izradili u okviru završnih i diplomskih radova te programa Pro-student na FERIT-u.

Ostale fotografije možete pogledati ovdje.

Neke od najzanimljivijih radionica i prezentacija učenicima bile su: matematičke i fizikalne mozgalice, magnetski učinak električne struje, bežični prijenos energije, računalne igre, 3D printanje, modelarstvo – izrada drvenih predmeta, LEGO Mindstorm edukacijski roboti, itd.

Vrijeme na sajmu je proletilo, a komentari učenika su bili odlični. Uslijedio je povratak tramvajem do željezničkog kolodvora te vožnja vlakom do Antina gdje je nastavni dan i završio.

objavio: Danijel Mazur   datum: 24. 9. 2017.