Hrvatski velikani (2011./2012.)

Ban Josip Jelačić            Ivana Brlić Mažuranić        Lavoslav Ružička        Josip Juraj Strossmayer          Nikola Tesla               Stjepan Radić

Kroz hrvatsku prošlost prošli su mnogi važni ljudi koji su zaslužili da ih se zbog njihovih izuma i djela pamti zauvijek.

Upravo zbog toga smo odabrali kroz ovogodišnji projekt naučiti nešto o hrvatskim velikanima. Cilj nam je bio našim učenicima približiti važnost tih ljudi i njihovog rada za svijet u kojem danas živimo.

Učenici i njihovi učitelji odabrali su jednog ili više velikana hrvatske povijesti, neke iz davnine i neke koji još žive i djeluju, proveli su istraživanje o njihovim životima i kroz različite prezentacije, plakate, igrokaze ili uz pomoć zanimljivih gostiju, rekvizita i slika predstavili ih svima ostalima u školi.

Tako smo mogli naučiti nešto o Stipi Božiću i njegovim alpinističkim ekspedicijama. Uronili smo u zaigrani svijet slika Ivana Rabuzina, a upoznali smo i neke druge hrvatske velikane kroz portrete koje su naslikali naši likovnjaci Marko Lovrić (8.r) i Luka Adžić (7.r). Kroz prezentaciju vjeronaučne skupine saznali smo nešto i o životu i radu kardinala Franje Šepera.

Nekoliko učenika 8. razreda zanimljivim igrokazom predstavili su nam život i rad Marina Getaldića i pokušali nam približiti uvijek tako tešku matematiku, a učenici Darija Marić, Klaudia Ulm i Marko Lovrić sudjelovali su na natjecanju o životu i radu Nikole Tesle. O tome više možete pročitati ovdje. Isto tako smo upoznali život i rad Andrije Mohorovičića, a kako su nam naši učenici prezentirali svoj projekt možete vidjeti ovdje.

Šesti razred nam je pričao o zanimljivim izumima Fausta Vrančića te su i sami izradili viseći most.

Kroz projekt drugog razreda iz Tordinaca prisjetili smo se i slavne tete Vegete – gospođe Zlate Bartol koja je izumom svoje Vegete ostavila neizbrisiv trag na hrvatsko i svjetsko kulinarstvo. Više o projektu pročitajte ovdje.

Učiteljice njemačkog jezika su uz pomoć učenika koji pohađaju njemački jezik istražile život Adalberta Lampea, čovjeka koji je zaslužan za izum znakovnog jezika, a pritom su naučili i nekoliko riječi na znakovnom jeziku.

Naučili smo ponešto i o akademiku Željku Bujasu te su učenici po uzoru na njegov riječnik napravili svoj mali englesko-hrvatski riječnik koji će biti na raspolaganju i budućim naraštajima.

Dvoje učenika osmog razreda ispričali su nam ponešto o našim poznatim kemičarima Vladimiru Prelogu i Lavoslavu Ružički te su nam naravno izveli nekoliko njihovih zanimljivih pokusa.

Nikako ne smijemo zaboraviti za hrvatsku povijest jako važnog Stjepana Radića. Zato su nam učenice Darija Marić i Tena Boričić ispričale ponešto o njegovom životu i radu. Stjepana Radića spomenuli su nam i učenici prvog razreda koji su nam ukratko predstavili hrvatske velikane s novčanica.

Učenici četvrtog razreda iz Tordinaca priredili su nam zanimljivo izlaganje o istaknutim hrvatskim glazbenicima Dori Pejačević i Bruni Bjelinskom. U goste su pozvali i profesoricu violine Aleksandru Stočko koja nam je odsvirala nekoliko njihovih skladbi. O njenom posjetu možete više pročitati ovdje.

Da bi saznali više o Ivani Brlić-Mažuranić učenici drugog i trećeg razreda iz Antina i trećeg razreda iz Tordinaca uputili su se u Slavonski Brod gdje je Ivana provela najveći dio svog života. Tamo su posjetili njezinu kuću i manifestaciju U svijetu bajki I. B. Mažuranić. Ostale učenike su sa svojim otkrićima upoznali kroz zanimljivu društvenu igru. Ovdje možete pročitati kako im je bilo.

Učenici četvrtog razreda iz Antina također su svoje istraživanje o životu i radu biskupa Josipa Jurja Strossmayera proveli „na licu mjesta“ točnije u đakovačkoj katedrali. Ovdje možete vidjeti što su oni naučili.

« Ožujak 2024 »