Čitamo mi, u obitelji svi

Čitamo mi, u obitelji svi - naziv je projekta koji se provodi u cijeloj Republici Hrvatskoj. Ove godine učenici 3. i 4. razreda naše škole i njihovi ukućani sudjeluju u projektu.

Naprtnjača s 8 knjiga započela je svoje putovanje po Tordincima.

Ove godine smo se uključili u nacionalni projekt poticanja čitanja "Čitamo mi, u obitelji svi" u kojemu naprtnjača s knjigama "putuje" u učeničke obitelji. Projekt se od 2011. godine provodi u osnovnim školama diljem RH, a organizator je Hrvatska mreža školskih knjižničara.

Naprtnjača s knjigama "putuje" iz tjedna u tjedan s učenicima u njihove domove. Petkom jedan učenik nosi naprtnjaču kući, a srijedom ju vraća. U tih 5 dana predviđeno je da obitelji provedu barem pola sata dnevno u čitanju izabranih knjiga i zajedničkom druženju uz knjige. Čitaju jedni drugima, svatko za sebe, listaju, razgovaraju o pročitanome - kvalitetno provode zajedničko vrijeme.

Srijedom kada učenik vrati knjige, izvještava svoj razred, učiteljicu i knjižničarku o dojmovima pročitanoga i obiteljskoj atmosferi tijekom druženja s knjigama. Na taj način uči se usmenom izražavanju, a i potiče svoje razredne kolege na čitanje.

Dobrobiti ovog projekta višestruke su. Učenici bogate svoj rječnik, razvijaju vještine čitanja, uče kako učiti, razvijaju samopouzdanje u iznošenju svojih dojmova u razredu. Roditelji su uzor svojoj djeci uzimanjem knjige u ruke i čitanjem jer tako pokazuju da je knjiga vrijednost i da čitaju iz užitka. Za školsku knjižnicu i školu 9 novih knjiga (koje nakon provedenog projekta "sele" u knjižnicu) predstavljaju bogaćenje knjižničnog fonda i promociju školske knjižnice kao informacijskog i multimedijalnog središta škole koja učenicima, ali i njihovim roditeljima i ostalim ukućanima, pruža na korištenje i više od same lektirne knjige.

Učenici 3. i 4. razreda su s nestrpljivošću i veseljem očekivali ovaj projekt. Započeo je 5. veljače (petak).

Učenik kod kojeg prvo gostuje ruksak je Matej Adžić, učenik 4. razreda. Matej je s veseljem preuzeo ruksak i obećao nam kako će sve dojmove podijeliti s nama u srijedu na satu hrvatskog jezika.

Željno očekujemo saznati kako je bilo Mateju i njegovoj obitelji družiti se s ruksakom punim knjiga.

objavio: Tatjana Behin   datum: 9. 2. 2016.