Svjetski skup mladih Crvenog križa- SOLFERINO 2015

Mladi Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci sudjelovali su proteklog vikenda (20. i 21.6.) na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu.Svake godine krajem lipnja Međunarodni odbor Crvenog križa i Talijanski Crveni križ organiziraju ovaj skup odajući na taj način počast mjestu gdje je prije 156 godina nastala plemenita ideja Crvenog križa. Ove godine je na ovoj manifestaciji sudjelovalo i šest učenika OŠ Tordinci koji su na Gradskom natjecanju Crvenog križa zauzeli treće mjesto.

Središnja manifestacija Svjetskog skupa Mladeži Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci. Vinkovce su predstavljali članovi po tri prvoplasirane ekipe u kategorijama osnovnih i srednjih škola s natjecanja Mladih GDCK Vinkovci sa svojim mentorima: OŠ Stjepana Antolovića Privlaka, OŠ Bartola Kašića Vinkovci i OŠ Tordinci, Gimnazija M.A.Reljkovića, Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara i Tehnička škola Ruđera Boškovića, te najaktivniji članovi Kluba Mladih Crvenog križa Vinkovci. To im je nagrada za cjelogodišnji humanitarni rad, ali i najbolja motivacija za nastavak predanog humanitarnog rada.

Na otvaranju ovogodišnje Fiaccolate u Solferinu prvu baklju humanosti, zastave Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, te transparente s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost, su s Memorijalnog polja Crvenog križa unijeli su migranti iz afričkih zemalja koji su kroz programe Talijanskog Crvenog križa integrirani u zajednicu.

Potom su plamenom humanosti upaljene baklje svih sudionika koji su u procesiji krenuli istim putem kao i ranjenici nakon bitke davne 1859. godine. Praćeni pljeskom i odobravanjem stanovnika obližnjih mjesta koji su ispred svojih zastavama Crvenog križa okićenih kuća pozdravljali plamenu rijeku humanosti sazdanu od 15.000 baklji koja je te subotnje večeri vijugala preko brežuljaka i dolina sjeverne Lombardije, mladi su u ponoć stigli na cilj u Castiglioneu, gdje su uživali u posebnom programu svjetske manifestacije koja je pod jednom idejom i pod jednom zastavom okupila budućnost Međunarodnog pokreta Crvenog križa.

Na kraju našeg putovanja posjetili smo zabavni park Gardaland u kojem smo se sjajno proveli.

objavio: Bruno Sekereš   datum: 25. 6. 2015.