Posjet Građevinskom fakultetu Osijek povodom XIII. Festivala znanosti

U četvrtak, 23. travnja 2015. godine, posjetili smo Građevinski fakultet u Osijeku i sudjelovali u XIII. Festivalu znanosti kojem je ove godine tema Sunce. Festival znanosti je manifestacija koja se obilježava jedanput godišnje, a obuhvaća nova znanja, inovacije i tehnologije te se može na jednom mjestu vidjeti i čuti koje su mogućnosti u stvaranju znanosti.

Organizator ovogodišnjeg festivala znanosti je zamjenik prodekana za znanost i poslijediplomske studije doc. dr. sc. Davorin Penava, uz potporu dekana izv. prof. dr. sc. Damira Varevca. Učenici naše škole bili su u mogućnosti otići na festivali i sudjelovati u njemu kao mali istraživači i znanstvenici. Ideja organizatora također je bila potaknuti učenicima svijest o visokom obrazovanju prije nego odaberu srednje škole te time i izbor svoga budućega zanimanja.

Učenici osmoga razreda naše škole sudjelovali su u edukativnim i modernim predavanjima vezanim uz Sunce, ekologiju i gradnju te se uključili u njih tako što su postavljali pitanja i razgovarali o temama koje ih zanimaju, a vezana su za održana predavanja.

Nakon predavanja učenici su sudjelovali u radionicama koje su bile vezane za teme predavanja. Tijekom radionice veliku pomoć i smjernice u radu učenicima su davali studenti Fakulteta. Učenici naše škole ovom prilikom družili su se i izmjenili neka znanja sa učenicima osmih razreda iz još dvije škole, a to su OŠ A. Cesarec iz Ivankova i OŠ Višnjevac. Važno je naglasiti da je cijeli program bio organiziran kao mali znanstveni skup, što je značilo da su učenici prilikom dolaska na fakultete morali preuzeti svoje akreditacije, tj. registrirati se.

Učenici su jako sretni što su mogli biti dio XIII. Festivala znanosti, kod mnogih je probudilo želju za visokim obrazovanjem te pogledom na rad i istraživanje znanstvenika. Ovom prilikom se još jednom zahvaljujemo dekanu fakulteta izv. prof. dr. sc. Damiru Varevcu i doc. dr. sc. Davorinu Penavi i svim studentima koji su se potrudili i pripremili sve što je bilo potrebno za održavanja XII. Festivala znanosti.

objavio: Dijana Penava   datum: 28. 4. 2015.