Ugostili smo djelatnike centra 112

10. ožujka našu školu posjetilo je dvoje djelatnika pozivnog centra 112, kako bi učenicima prvog i drugog razreda održali predavanje, te su ih uputili u djelatnost pozivnog centra. Nakon uvoda učenicima je pojašnjeno što su prirodne i druge nesreće, kakve one mogu biti te kako se u takvim situacijama trebamo i moramo ponašati.

Naši gosti su objasnili da je jako važno, ako ne i najvažnije, ostati smiren, pozvati broj 112 i slušati upute operatera pozivnog centra. Učenici su saznali da na broju 112 mogu dobiti bilo koju hitnu pomoć, bilo da je riječ o hitnoj medicinskoj, vatrogasnoj ili policijskoj pomoći. Brojevi navedenih službi integrirani su u sustav, a operater ih ovisno o potrebi spaja s pozivateljem. Kod poziva centru 112 nema čekanja i pomoć stiže u najkraćem mogućem roku.

Spomenute su i, ne tako davne, poplave u županjskoj Posavini i kako se u takvoj situaciji moramo ponašati. Osim poplava učenici su saznali potrebno i o zaštiti u slučaju potresa, ali kako su u našem području i poplave i potresi izuzetno rijetke pojave, najveću pozornost posvetili smo zaštiti i uputama o ponašanju u slučaju požara.

Učenička pažnja bila je cijelo vrijeme usmjerena na predavača i zbog lijepog i pristojnog ponašanja su od istog dobili samo pohvale. Ruke su većinu vremena bile u zraku, a nevjerojatna je i ozbiljnost kojom su naši sedmogodišnjaci i osmogodišnjaci pristupili cijelom predavanju.

Tako je predavanje, umjesto predviđenog jednog školskog sata, potrajalo gotovo cijela dva, zbog velikog interesa naših najmlađih učenika. Na kraju samog predavanja učenicima je podijeljen enigmatički časopis, namijenjen edukaciji djece u području zaštite i spašavanja.

objavio: Marija Plivelić   datum: 11. 3. 2015.