PČELARSTVO- EKO PODUZETNIŠTVO

Učenici 4.razreda Osnovne škole Tordinci uz pomoć svoje učiteljice Andreje Vincek Ević predstavili su svoj rad na projektu Mali poduzetnici za kojeg su izabrali pčelarstvo kao eko poduzetništvo.

Rad na projektu odvijao se kroz tri etape. Prva etapa obuhvaćala je istraživanje značenja riječi poduzetnik-poduzetništvo. Razgovarali smo o tome što bih pojedini učenik želio postati u budućnosti i zna li koja su mu znanja i vještine potrebne da bih to postao. Ishod rada na toj etapi bio je prezentiranje prikupljenih rezultata pojedinih učenika cijelom razredu.

Duga etapa rada na projektu odnosila se na predavanje roditelja Benčević  našega učenika Luke o pčelarstvu kao poduzetništvu iz vlastite perspektive pčelara popraćeno prikazom pčelarskog pribora i degustacijom raznih mednih vrsta.

U posljednjoj etapi rada na projektu posjetili smo sa našom učiteljicom, Lukinim roditeljima i Darijevom mamom Pčelarski sajam u Vinkovcima. Uz pomoć studentice Tamare Ištoković (koja je pohađala stručno-pedagošku praksu u našem razredu) snimili smo dokumentarni film na Pčelarskom sajmu u Vinkovcima. Utvrdili smo znanja o pčelarstvu kao eko poduzetništvu kroz obilazak pčelarskih štandova sa proizvodima i opremom te intervjuirali  predsjednika Pčelarske udruge „ Nektar“ Vinkovci Stanka Čuljka radi stjecanja znanja o profitabilnosti pčelarskog zanimanja i zastupljenosti u našoj županiji i Republici Hrvatskoj općenito.

Na kraju našeg istraživanja zadovoljno možemo reći da smo se detaljno upoznali sa pčelarstvom  kao oblikom poduzetništva, saznali smo svrhu pčelarstva koja se ogleda kroz brigu o pčelama i podizanje svijesti ljudi o važnosti pčela kao oprašivača biljaka, osvijestili smo mnogima koristi pčelarstva za ljude kroz razne pčelarske proizvode kao što su med, propolis, cvjetni prah, matična mliječ, prirodni pčelinji vosak.

Zahvaljujemo se svima koji su sudjelovali u radu na našem projektu i omogućili nam stjecanje korisnih znanja.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 3. 4. 2014.