Zdrav za 5 i u našoj školi

Jučer smo u osmom razredu ugostili gospođu Vedranu Lauc Čurdinjaković, liječnicu  iz Zavoda za javno zdravstvo i gospođu Mirnu Marić, službenicu za prevenciju iz Policijske uprave Vukovarsko-srijemske županije koje su našim osmašima održale zanimljiva i poučna predavanja na temu prevencije konzumacije alkohola.

Predavanja su dio projekta Zdrav za 5 koji provode Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode na razini cijele Hrvatske s ciljem zajedničkog djelovanja na području prevencije ovisnosti te podizanja razine javnozdravstvene svijesti kod djece u osnovnim i srednjim školama.

Gospođa Lauc Čurdinjaković kroz svoje se predavanje dotakla zdravstvenog aspekta konzumiranja alkohola. Uz pomoć mnogobrojnih primjera, posebno onih vizualnih, opisala je učenicima koje sve posljedice konzumiranje alkohola može imati za mladu osobu, od onih estetskih (prištići, celulit, crvenilo lica...) pa sve do teških zdravstvenih problema kao što su depresija, rak jetre ili oštećenje mozga.

Gospođa Marić iz PU Vukovarsko-srijemske opisala im je do kojih sve kažnjivih ponašanja konzumacija alkohola može dovesti i na koji način takvo jedno kažnjivo djelo može utjecati na budućnost mlade osobe.

Naše gošće su kroz svoja predavanja potakle učenike da razmisle kako reći ne pritisku vršnjaka, a isto tako znatiželji, koji su oboje razlozi zbog kojih mladi posežu za alkoholom. Navele su im razne primjereiz stvarnog života, od kojih su neki nažalost završili tragično.

Cilj ovih predavanja je podići razinu svijesti učenika 8. razreda o opasnostima konzumacije alkohola i aktivno mijenjanje njihovih stavova i štetnih životnih navika.

objavio: Ivana Vinkler Komarić   datum: 12. 11. 2013.