Ovogodišnji Dani kruha u znaku bundeve

Listopad je mjesec u kojem se diljem Hrvatske obilježava manifestacija Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. U našoj školi obilježili smo je u srijedu 16. i četvrtak 17. listopada. Ove školske godine odabrali smo i posebnu temu – željeli smo se malo bolje upoznati s bundevom.

Da bismo se što bolje pripremili za naš mali projekt, proljetos smo u školskom vrtu posadili različite vrste jestivih i ukrasnih bundeva i tikvica koje su nam poslužile za ukrašavanje škole, ali i za pripremu različitih jela.

U pripremama i obilježavanju sudjelovali su svi naši učenici i njihovi razrednici, a u pomoć su im priskočili i ostali učitelji, knjižničarka, vjeroučiteljica te naše tete spremačice.

Pekle su se štrudle i pite od bundeve, kuglofi i muffini, kuhala se juha, njoki i rižoto. Mame i bake su se također pridružile projektu pa su donijele i neke svoje delicije od bundeve kao i različite kolače i kiflice. Učenici su sa svojim učiteljima uredili stolove prepune plodova zemlje, ukusnih jela i naravno šarenih, razigranih bundeva.

No, prije degustacije smo pogledali prigodan program koji je također bio u znaku bundeve. Našlo se tu zabavnih igrokaza i recitacija, folklorne skupine su nam otplesale nekoliko tradicionalnih kola, zbor je kroz pjesmu zahvalio majkama za pomoć i ljubav, a čuli smo i zanimljiv Pekarski bećarac.

Naučili smo također iz kojih zemalja dolaze bundeve, kakve sve vrste postoje, koje vitamine sadrže i na koje ih sve načine možemo pripremati.

Za kraj smo organizirali izbor najveće bundeve na kojem je prvo mjesto osvojio učenik Benjamin Belačić-Matić iz 8. razreda.

Ostale slike s Dana kruha možete pogledati ovdje.

objavio: Ivana Vinkler Komarić   datum: 18. 10. 2013.