Studijsko putovanje Crvenog križa

Ekipa podmlatka Crvenog križa OŠ Tordinci s prošlogodišnjeg natjecanja bila je u subotu 28. rujna na studijskom putovanju u Vukovar, Ilok i Šarengrad. Organizator putovanja je bilo Gradsko društvo Crvenog križa Vinkovci na čelu s ravnateljem gosp. Brankom Tomićem.

Putovanje je bilo trodijelno. Najprije smo u Vukovaru posjetili mjesta stradanja u Domovinskom ratu: bolnicu, Memorijalno groblje i Ovčaru. Tu smo upoznali koje aktivnosti Crveni križ provodi u ratu: pomoć žrtvama rata, služba traženja nestalih osoba, spajanje razdvojenih obitelji, itd. Na licu mjesta uvidjeli smo koliko su bila teška kršenja Ženevskih konvencija u Vukovaru 1991. godine. Drugi dio putovanja obuhvatio je posjet Domu za stare i nemoćne u Iloku koji je osnovao Crveni križ. Tu smo upoznali kako Društvo Crvenog križa pomaže u skrbi za starije i nemoćne osobe. Još smo razgledali franjevačku crkvu i samostan te iločki dvorac. Treći dio putovanja odnosio se na još jednu djelatnost Crvenog križa a ta je suzbijanje ovisnosti. Iz tog razloga posjetili smo zajednicu Cenacolo u Šarengradu gdje su nam dvojica mladića ispričali svoj put iz pakla ovisnosti u život. Sudionici putovanja imali su brojna pitanja, a na kraju smo obišli cijelo imanje i vidjeli kako žive i rade članovi ove komune.

Puni dojmova i novih saznanja vratili smo se s putovanja, potaknuti da još više i aktivnije sudjelujemo u brojnim aktivnostima Crvenog križa Vinkovaca.

objavio: Antun Maletić   datum: 30. 9. 2013.