Provedba PIRLS-a, TIMSS-a i nacionalnih ispita iz biologije u našoj školi

Ovaj tjedan su u našoj školi provedena tri važna istraživanja – PIRLS i TIMSS u 4. razredu te nacionalni ispiti iz biologije u 8. razredu. Njihov organizator je Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja.

Ciljevi istraživanja su vrednovanje kompetencija učenika iz pojedinih predmeta, određivanje jakih i slabih strana ispitivanja znanja, poboljšanje kvalitete hrvatskoga školskog sustava te njegova usporedba sa školskim sustavima drugih zemalja u svijetu. Naša škola je za ova istraživanja odabrana zajedno sa stotinjak drugih hrvatskih škola.

Kroz PIRLS su se ispitivala učenička postignuća u području čitanja, kroz TIMSS u području matematike te prirode i društva, a nacionalnim ispitima željela se utvrditi razina usvojenosti znanja iz biologije u završnom razredu osnovne škole.

Učenici i roditelji su tijekom ispitivanja ispunjavali i posebne upitnike, učenici o svojim stavovima prema školi i navedenim predmetima, a roditelji o svom viđenju odnosa njihovog djeteta prema školi.

Navedena istraživanja imaju veliku važnost za hrvatski školski sustav, a i za svaku školu obuhvaćenu ovim projektom. Njihovi rezultati pomoći će u poboljšanju školskih programa i osuvremenit će načine poučavanja u školama.

objavio: Ivana Vinkler Komarić   datum: 6. 5. 2011.