Strukturirani tečaj u Rimu: Art and Nature "A Sustainable Approach for All Teachers"

Učiteljica Sanja Božić  sudjelovala je na međunarodnom stručnom tečaju pod nazivom "Art and Nature: A Sustainable Approach for All Teachers," koji se održao u Rimu od 18. do 24. kolovoza. 2025.godine

Ovaj tečaj okupio je 15 učitelja iz različitih europskih zemalja, uključujući Španjolsku, Estoniju, Latviju, Rumunjsku, Mađarsku, Poljsku, te Hrvatsku, s ciljem stjecanja novih znanja i vještina u području održive umjetnosti.

Prvog dana tečaja sudionici su imali priliku predstaviti svoje škole i zemlje, što je bio odličan uvod u razmjenu iskustava i ideja. Nakon uvodnih prezentacija, učitelji su sudjelovali u radionici izrade recikliranog papira, gdje su se upoznali s tehnikama i materijalima potrebnim za stvaranje održivih umjetničkih djela. Zadatak za sljedeći dan bio je pronaći prirodne materijale poput suhog lišća i cvijeća tijekom obilaska Rima, koji će kasnije biti korišteni u daljnjem radu.

Nastavak tečaja donio je mnogo kreativnosti. Sudionici su dovršavali listove recikliranog papira započete prethodnog dana, ukrašavajući ih suhim lišćem i cvijećem. U drugom dijelu radionice upoznali su drevnu japansku tehniku "suminagashi" ili "plutajuća tinta", kojom su stvorili jedinstvene grafike mramoriranjem papira na vodi. Rezultati su bili fascinantni, a tehnika je kod svih izazvala veliko oduševljenje.

Treći je dan bio posvećen istraživanju prirodnih pigmenata i održivih postupaka za izradu umjetničkih materijala. Učitelji su učili o recikliranju papira, predmeta i prirodnih elemenata, kao i o načinima na koje bi njihove škole mogle postati održivije u odabiru materijala. Koristeći tetrapak ambalažu, sudionici su izrađivali matrice za otiskivanje, a kao stroj za otiskivanje koristili su aparate za tjesteninu. Dan je završio izradom prirodnih pigmenata i vlastitih akvarela.

Četvrti dan bio je posvećen tehnici kolaža, koja je sudionike potaknula na kreativno izražavanje i povezivanje s prirodom. Kolaži su stvarani u prirodnim okruženjima, koristeći materijale poput kamenja, lišća, grana i pijeska, što je dodatno oplemenilo njihova djela.

Zadnji dan tečaja započeo je učenjem japanske metode uveza knjiga ubodom, koja je prilagođena početnicima. Ova tehnika, koja potječe iz razdoblja Edo u Japanu, omogućuje jednostavno uvezivanje pojedinačnih listova papira, što ju čini idealnom za školske projekte. Nakon izrade bilježnica, sudionici su ih ukrašavali dekoracijama od suhog bilja i reciklirane plastike.

Tečaj je završio podjelom certifikata, a učiteljica Sanja Božić ponijela je sa sobom ne samo nova znanja i vještine, već i inspiraciju za daljnji rad s učenicima u duhu održivosti i kreativnosti.

objavio: Sanja Božić   datum: 2. 9. 2024.

« Listopad 2024 »