Dani hrvatskoga jezika 2024.

Manifestaciju Dani hrvatskoga jezika i ove smo godine obilježili s našim učenicima predmetne nastave.

Raznolike aktivnosti, dio su ovog jezičnog tjedna u našoj školi, kojima pokušavamo osvijestiti važnost materinskog jezika – bitnog obilježja naše kulture i identiteta.

Učenici petog razreda crtali su svoje inicijale krasopisom, kvizom smo provjerili njihovo znanje pravopisa, a igra balonom pokazala je koliko su kreativni i dosjetljivi te kako se mogu dosjetiti što više riječi (na isto slovo) u što kraćem vremenu…Sedmaši i osmaši na svojim su radionicama učili o novotvorenicama, slagali i smišljali nove riječi te se natjecali u izgovaranju najdužih riječi našeg hrvatskog jezika.

Najzanimljivija aktivnost bila je radionica „Igranje poezije“ s našom domaćom glumicom Katarinom Šestić Baotić. Učenike je oduševio koncept razbijanja mita o tome kako je poezija isključivo u formi stiha te učenje kako se sve može izreći emocija napisana na papiru (gestom, mimikom, zvukom…). Učenici su glumili, igrali se izražavanjem osjećaja na književnim predlošcima, bogatili rječnik, učili osnove scenskog nastupa te vježbali kako kontrolirati tremu prije scenskog nastupa.

Za ovu aktivnost zahvaljujemo Općini Tordinci, koja uvijek uskoči kao pravi partner i čijom je pomoći zaokruženo ovo obilježavanje Mjeseca hrvatskoga jezika.

objavio: Nevenka Prica Marija Vuković   datum: 21. 3. 2024.