Uspješno smo proveli akcije prikupljanja EE otpada

U dvije sabirne akcije koje smo ove školske godine održali sakupili smo sveukupno 160 kg raznog  električnog i elektroničkog otpada te oko 5 kg starih baterija.

Akcije prikupljanja EE otpada i starih baterija održali smo u studenom 2023. g. te u ožujku 2024.g. Organiziranjem ovih akcija naša škola željela je pomoći u očuvanju okoliša i borbi protiv klimatskih promjena. Elektronički uređaji sadrže nekoliko stotina različitih materijala. Neki od njih su nakon uporabnog vijeka uređaja ponovno iskoristivi, no mnoge tvari mogu biti vrlo štetne ako se s elektroničkim otpadom postupa nepravilno. Kako bi se spriječio štetan utjecaj tih tvari na okoliš i zdravlje ljudi, vrlo je bitno da se EE otpad sakuplja odvojeno od komunalnog otpada i zatim zbrinjava na ekološki prihvatljiv način te reciklira.

Recikliranjem EE otpada se nastoji osigurati:

• očuvanje ljudskog zdravlja
  •  očuvanje prirode i smanjenje potražnje za prirodnim sirovinama
  • smanjenje onečišćenosti zraka, vode i tla
  • štednju skupe i dragocjene energije
  • smanjenje deponijskog prostora

Održanim akcijama prikupljanja EE otpada nastojali smo smanjiti naš ekološki otisak i potaknuti učenike naše škole kao i lokalno stanovništvo na eko djelovanje.

Naši učitelji, učenici, njihovi roditelji i sumještani u školu su donijeli svoje različite neispravne EE uređaje i oko 5 kg starih baterija. S učenicima smo razgovarali o važnosti prikupljanja EE otpada te smo ponovili što se s otpadom događa kada ga bacimo u smeće, a što kada ga prikupljamo u školi.

Stare baterije su posebno opasne i nipošto ih ne bismo smjeli odlagati u smeće  te ih stoga u našoj školi učenici i djelatnici mogu odložiti tijekom cijele školske godine u posebnu kutiju za stare baterije.

Kao eko škola, raznim aktivnostima sudjelujemo u trajnim naporima u očuvanju okoliša pa i kroz ovakve akcije poučavamo naše učenike o važnosti razvrstavanja otpada kao jednom od načina na koji mi kao pojedinci možemo pomoći u stvaranju ljepšeg i zdravijeg okoliša. Želimo skrenuti pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva kako bi mogli poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša, potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana i poticati na ekološko djelovanje u domu i školi.

Nakon završetka svake od akcija učenici naše škole pripomogli su djelatnicima tvrtke za zbrinjavanje opasnog otpada „Metal-Zec d.o.o.“ iz Iloka prikupljeni EE otpad utovariti u kamion.

Zahvaljujemo se svima na sudjelovanju!

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 28. 3. 2024.