Obilježavanje Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti i Međunarodnog dana žena

U veljači i ožujku obilježavaju se dva značajna dana vezana uz žene, čiji su značaj prepoznale i učiteljice naše škole koje su za učenike pripremile različite aktivnosti vezane uz njihovo obilježavanje.

Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti pokrenut je 2015. godine kako bi se skrenula pozornost na rodnu neravnotežu u znanosti. Obilježava se svake godine 11. veljače s ciljem podizanja svijesti o važnoj ulozi koju djevojke i žene imaju u znanosti i tehnologiji.

Prema UNESCO-vom Institutu za statistiku svjetski dio žena u istraživanju i razvoju manji je od 30%.  Unatoč statistici koja pokazuje približan uspjeh dječaka i djevojčica u prirodoslovlju i matematici i dalje prevladavaju jaki rodni stereotipi zbog kojih se djevojčice rijeđe odlučuju za razvoj karijere u STEM područjima.

Prema zadnjim podacima situacija u našoj zemlji je sve bolja te je broj studentica u STEM području 2020./2021. iznosio 52%

Uz vodstvo učiteljice Marije Banić učenici 3. razreda izradili su  brošure o neustrašivim  znanstvenicama koje su svojim radom i izumima mijenjale svijet. Znanstvenice o kojima su istraživali učenici 3. razreda bile su: Wang Zhenyi ( astronomkinja, pjesnikinja i matematičarka), Elizabeth Blackwell ( liječnica),  Florence Bascom (geologinja i profesorica),  Joan Beauchamp Procter  (zoologinja), Rachel Carson ( biologinja mora, ekologinja i književnica) i Jane Goodall (primatologinja).

Dan žena koji se održava 8.03.2024. potaknuo nas je na rasparavu o važnosti borbe žena za ravnopravnost, jer žene su i dalje slabije zastupljene na mjestima donošenja odluka, na vodećim pozicijima u znanosti, politici i društvu.

Učiteljica Lidija Flinčec svojim je učenicima pripremila integrirani dan na kojem su pogledali prigodni video te izradili plakat o poznatim hrvaticama. Izrađujući plakat saznali su više o životu i radu naših književnica Sanji Polak, Sanji Pilić i Ivani Brlić Mažuranić, o poznatim sportašicama Dini Levačić ( plivačica), Janici Kostelić ( skijašica), Blanki Vlašić (atletičarka) i mladoj pjevačici Mii Dimšić.

Za majke su izradili čestitke s lijepim porukama i ukrasili kalić s maćuhicama.

Povodom Dana žena učenici 3 razreda obradovali su svoje mame čestitkama.

objavio: Marija Banić Lidija Flinčec   datum: 10. 3. 2024.