Mlada osoba upoznaje orkestar

U utorak 21. studenoga 2023. godine posjetili smo Zagreb i Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski. Učenici predmetne nastave koji pohađaju izvannastavne aktivnosti - Zbor i Glazbena radionica bili su na jednodnevnom izletu u Zagrebu.

U pratnji učenika bili su učitelj glazbene kulture Ivan Rendulić i ravnatelj OŠ Tordinci Antun Maletić. U jutarnjim satima kada smo pristigli u Zagreb posjetili smo ključne znamenitosti grada. Krenuli smo razgledavanjem glavnog Trga bana Josipa Jelačića, a zatim smo se uputili prema zagrebačkoj katedrali, Markovu trgu, Kamentim vratima i Vidikovcu s prekrasnim panoramskim pogledom na grad. Posjet tržnici Dolac bio je prilika za doživljaj gradske atmosfere i lokalnih proizvoda.

Vrhunac dana bio je koncert u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog pod nazivom „Mlada osoba upoznaje orkestar“ u organizaciji Hrvatske glazbene mladeži gdje smo uživali u glazbi i umjetničkom izražavanju orkestra Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem dirigenta Tončija Bilića. Orkestar je briljirao izvođenjem, a atmosfera u koncertnoj dvorani dodatno je podigla doživljaj. O prirodi instrumenata, njihovim osobinama i karakterima, bojama i zvukovima govorio nam je Berislav Šipuš, skladatelj, dirigent i profesor na Muzičkoj akademiji. Brittenova Mlada osoba upoznaje orkestar skladba je koje glazbene instrumente, orkestralne grupe i sekcije predstavlja kroz varijacije na Purcellovu temu. Taj doživljaj instrumentalnih sola i sekcija u raskošnoj orkestraciji zaokružio je Ravelov Bolero, jedna od najpopularnijih skladbi ikad napisanih.

Nakon koncerta u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski, završili smo dan s osjećajem kulturnog zadovoljstva. Učenici su imali priliku doživjeti spoj tradicije i suvremenosti grada Zagreba, istražujući njegove važne točke i upijajući atmosferu. Izlet je potaknuo njihovu znatiželju i ljubav prema umjetnosti, povijesti te raznolikosti gradskog života. Bio je to nezaboravan dan posvećen glazbi i umjetnosti.

objavio: Ivan Rendulić   datum: 28. 11. 2023.