Osmaši u Karlovcu i Vukovaru

Učenici osmog razreda naše škole i ove su godine u sklopu projekta Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ kroz dvije jednodnevne terenske nastave u travnju i svibnju posjetili Karlovac i Vukovar te na taj način sudjelovali u edukacijama o povijesnoj važnosti ratnih događanja.

Dana 27. travnja 2023. učenici osmog razreda OŠ Tordinci u pratnji svojeg razrednika Marka Ivića i učitelja geografije Stjepana Nekića posjetili su mjesta stradanja iz Domovinskog rata na području Karlovca. Jednodnevnu terensku nastavu organizirao je Memorijalni centar Domovinskog rata iz Vukovara. Tom prilikom učenici su posjetili mjesta koja su najviše stradala tijekom Domovinskoga rata na području grada Karlovca.

Obišli su i Muzej Domovinskog rata Karlovac–Turanj te Aleju branitelja, a prisustvovali su i predavanju pod nazivom „Domovinski rat na karlovačkom području“. Tijekom terenske nastave učenici su se upoznali s kulturno-povijesnom baštinom toga kraja posjetivši Stari grad Dubovac i s prirodnom baštinom kroz obilazak Aquatike – slatkovodnog akvarija Karlovac.

U istoj su organizaciji 22. svibnja u pratnji pedagoginje Ivane Vinkler Komarić i knjižničarke Marije Vuković posjetili i Vukovar. Po dolasku u Memorijalni centar, prvo su poslušali interaktivno predavanje Domovinski rat. Nakon toga su posjetili mjesta najvećega stradanja tijekom opsade Vukovara - Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put - Put spasa, Mjesto sjećanja „Vukovarska bolnica 1991“, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskoga rata, Spomen dom Ovčara te masovnu grobnicu na Ovčari gdje su odali počast svim poginulima tijekom bitke za Vukovar.

Nakon posjeta memorijalnim lokacijama obišli su izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata s naglaskom na bitku za Vukovar. Tamo im je časnička namjesnica Tamara Rubčić održala predavanje o vrstama mina te postupku prilikom pronalaska mine.

Nakon gore navedenih aktivnosti sudjelovali su u „Školi mira“ i na kvizu znanja o Domovinskom ratu, gdje su predstavnice naše škole Lucija Kovačević i Anđela Dujić zauzele 3. mjesto.

U popodnevnim satima išli su u razgledavanje Muzeja vučedolske kulture, Gradskog muzeja Vukovar te Crkve sv. Filipa i Jakova. Umorni i puni dojmova kući su se vratili predvečer.

objavio: Ivana Vinkler Komarić Marko Ivić   datum: 25. 5. 2023.