Sudjelovali smo u velikoj ekološkoj akciji Zelena čistka 2023.

U sklopu najveće nacionalne kampanje zaštite okoliša u Hrvatskoj - Zelena čistka 2023. učenici i učitelji razredne i predmetne nastave Osnovne škole Tordinci i Područne škole Antin sudjelovali su u ekološkoj akciji čišćenja otpada.

Učenici i učitelji naših škola ovaj tjedan ujedinili su se kako bi ustrajali u nastojanju za čišće i zelenije sutra. Zelena čistka akcija je čišćenja otpada koja se provodi na razini cijele naše države, a ujedno je i najveći ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj u koordinaciji Udruge Žmergo, a koju je prepoznala i Agencija za odgoj i obrazovanje koja kampanju prati od samih početaka. Cilj akcije je razvoj svijesti javnosti o utjecaju čovjeka na okoliš, ali i o važnosti odgovornog gospodarenja otpadom u cilju očuvanja okoliša, prirode i planeta Zemlje. Kako je naša škola i Međunarodna eko škola željeli smo svojim djelovanjem dati svoj doprinos, no samim time i nastojali potaknuti i ostale na uključenje u ovu akciju.

Akciju su u neposrednoj okolini naših škola proveli učenici razredne nastave naših škola sa svojim učiteljicama i učiteljem te učiteljica Tihana Svoren Kolarec s učenicima 5. razreda, a nakon same provedbe skupili smo sveukupno oko 17 kg otpada.

Tijekom same akcije čišćenja otpada pazili smo na okoliš u kojemu smo provodili akciju imajući na umu biljke i životinje koje tamo žive.

Ovakve važne akcije poučavaju učenike o stvaranju i odlaganju otpada te razvijaju svijest o važnosti očuvanja okoliša, prirode i planete Zemlje kao zajedničkog dobra svih, a glavni cilj je osvješćivanje pravilnog odnosa prema okolišu te odgoj i obrazovanje za isti.

Praktičnim primjerom pridonijeli smo stvaranju društva temeljenog na održivosti. Mislimo zeleno za zelenije sutra.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 5. 5. 2023.