Drvene podignute gredice za naš školski vrt

Učenici OŠ Tordinci uključeni u izvannastavnu skupinu „Mladi tehničari“ sa učiteljem Željkom Kolićem u sklopu su programa Međunarodne Ekoškole izradili drvene podignute gredice za naš školski vrt.

Naši vrijedni učenici pod vodstvom svog učitelja Željka Kolića te u sklopu projekta "Povratak korijenima"  izradili su uzdignute gredice recikliranjem drvenih paleta. Uzdignute gredice u vrtu jednostavno je napraviti i održavati, a moći će nam pomoći u uzgoju ljekovitog bilja i povrća. Radi se o ograđenoj zemlji koja se nalazi malo iznad tla. U visoke gredice moći ćemo posaditi gotovo sve – ljekovito bilje, voće i povrće ili samo cvijeće.

Biljke bolje rastu u visokim gredicama zbog bolje odvodnje i manje korova. Uzdignute gredice omogućavaju lakše planiranje sadnje dobrih susjeda u vrtu i pogodne su za male vrtove. Nove uzdignute gredice omogućiti će nam planiranu:

• raniju sadnju i raniju berbu
• bolju drenažu
• bolju cirkulaciju zraka
• zaštitu biljaka od hladnoće
• optimalnu raspodjelu hranjivih tvari
• jednostavan i lak pristup biljkama
• lakše održavanje
• posebnu mikroklimu u kojoj je otežan rast korova

Omogućavanje učenicima da se bave vrtlarskim aktivnostima, učenjem kroz iskustvo, igru i rad svladavaju se teme kao što su važnost očuvanja bioraznolikosti, razvija se povjerenje u prirodu, odbacuju se strahovi od kukaca i malih vrtnih životinja te se uče praktične stvari o zdravoj prehrani. Nove vrtne gredice svakako će nam pomoći u tome.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 22. 3. 2023.

Ovaj mjesec: 2013