Obilježili smo Svjetski dan voda i Dan planete Zemlje

Učenici razredne i predmetne nastave naših škola u sklopu programa Međunarodne Ekoškole obilježili su Svjetski dan voda i Dan planeta Zemlje raznolikim aktivnostima.

„Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu“ ovogodišnja je tema za Svjetski dan voda koji se obilježava svake godine 22. ožujka kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode.

Ovogodišnji Svjetski dan voda govori o potrebi ubrzavanja promjena koje su nužne kako bi se riješila kriza povezana s vodom i kanalizacijom. Kako voda utječe na sve nas, svi bismo trebali nešto poduzeti.

Učenici 1.razreda OŠ Tordinci  izradili su plakat o Danu voda na satu razredne zajednice raspravljajući o temi za što sve upotrebljavamo vodu.

Četvrtaši OŠ Tordinci pokusom o adheziji vode ili  „zaljubljenom vodenom mlazu“ pokušali su dokazati  istinitost tvrdnje – kako je moguće da voda ne pada na stol iako ju izlijevamo? Osim toga pokusom sa obojanim listovima kupusa prehrambenom bojom dokazali su da kako biljke upijaju vodu, događa se da poprimaju boju te vode, ali isto tako kao i boju iz vode upijati će i pesticide, otrove koji se nalaze u vodi. Nakon pokusa izradili su plakat sa porukama koje upućuju svakoga na promjene koje mogu poduzeti u rješavanju krize s vodom.

Četvrtaši iz PŠ Antin na satu razrednika obilježili su 22. ožujka pod nazivom „Voda - kapljica života“ – na temu važnost i uloga vode u svakodnevnom životu te likovnim izražavanjem prikazali boju i ton boja uz prigodne poruke za očuvanje vode koje su izložili na razrednom panou.

Čuvajmo boje vode, kaže nam glazbenica Jelena Radan u svojoj pjesmi, a mi ćemo to doista i pokušati jer bez vode nema života!

Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja na njezin dan. Naša škola ga obilježava svake godine kako bi jačala svijest naših učenika, djelatnika, lokalne zajednice, ali i šire o važnosti očuvanja prirodnog okoliša. Različitim radionicama, događanjima i akcijama nastojimo skrenuti pozornost na opasnosti koje prijete očuvanju života na Zemlji.

Tema ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje je „Investiraj u naš planet“.

Povodom Dana planete Zemlje u OŠ Tordinci učenici 1.razreda razgovarali su sa svojom učiteljicom o tome kako mogu doprinijeti očuvanju Zemlje. Reciklirajući zaštitnu foliju sa zračnim mjehurićima izradili su likovne radove u obliku krošnje stabala i postavili prigodan razredni pano.

Učenici 3.r. samostalno su čitali zanimljive priče o ženama koje su svojim djelovanjem učinile velike korake za očuvanje našeg planeta Zemlje. Nakon toga su uz pomoć učiteljice napravili plakat koji su prezentirali svojim prijateljima učenicima 2.r.

Četvrtaši uključeni i u izvannastavnu Kreativnu eko skupinu „Prijatelji prirode“ sa učiteljicom su okopali i oplijevili ružičnjake u dvorištu škole te posadili i novo cvijeće u sklopu rada na projektu "Povratak korijenima". Na satu hrvatskog jezika čitali su pismo indijanskog poglavice Seattlea američkom predsjedniku Franklinu Piercu, a koje se ubraja medu najljepše i najdublje misli koje su ikada izrečene o čovjekovoj prirodi u kojem poglavica objašnjava što je zemlja i zašto se ne prodaje. Nakon razgovora o zagađenju i o načinima na koji mi možemo utjecati na očuvanje okoliša učenici su pisali sastavke o svome kraju, kakav je bio u prošlosti, kakav je sada i kakva ga budućnost očekuje?

Učenici 6.razreda sa učiteljem Danijelom Mazurom uređivali su veliki školski cvjetnjak, plijevili korove i okopavali vrtne trajnice.

Učenici 4.razreda sa svojom učiteljicom okopavali su ružičnjak u školskom dvorištu i čistili od grančica, čestitali Zemljici rođendan izradom razrednog panoa.

Učenici uključeni u izvannastavnu Eko skupinu te u projekt "Povratak korijenima" sa svojom učiteljicom posadili su začinsko bilje u podignute vrtne gredice te uredili eko kutak u hodniku škole!

Marljivi su naši učenici i učitelji povodom obilježavanja tog važnog dana, a svake godine s posebnim fokusom, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem o djelovanju u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš. Naša je dužnost osigurati održivu budućnost planeta jer priroda može bez ljudi, ali ljudi ne mogu bez nje.  Na svakome od nas je da uložimo u Zemlju ne samo zato što nam je stalo do očuvanja prirodne sredine, već zbog toga što u njoj i od nje živimo.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 4. 5. 2023.