Rumunjski tjedan u OŠ Tordinci

U tjednu od 24. do 28. travnja Osnovna škola Tordinci je bila domaćin učiteljima i učenicima iz Şcoala Gimnazială „ I.G.Duca” iz rumunjskog grada Petrosania. Oni su u sklopu svog Erasmus projekta „Dont be mean behind the screen“ odabrali našu školu za svoju mobilnost. Do suradnje dviju škola došlo je nakon što su ljetos ravnatelj i Erasmus koordinatorica iz Petrosania posjetili školu u Tordincima.

U ponedjeljak, utorak i srijedu učitelji i stručni suradnici su za njih pripremili i održali 3 radionice na temu cyber bullyinga, vršnjačkog nasilja, lijepog ponašanja na internetu i sigurnosti na internetu. Također smo imali i praktične radionice izrade domaćih kolača i narukvica prijateljstva. U ovim aktivnostima su sudjelovali zajedno učenici naše škole i učenici iz Rumunjske. U poslijepodnevnim satima smo naše goste poveli na izlete u Vukovar, Đakovo, Vinkovce i Osijek. U Vukovaru smo posjetili Vučedolski muzej i Vodotoranj, u Đakovu katedralu i centar grada, u Vinkovcima Gradski muzej, dok smo u Osijeku bili u Zoološkom parku i Tvrđi.

Četvrtak je bio predviđen za posjet Antinu i etno imanju Flinčec (hvala domaćinima Antunu i Lidiji na srdačnom dočeku), a nakon toga smo u Područnoj školi održali likovnu radionicu i mali domjenak za sve sudionike. Nakon Antina posjetili smo načelnika općine s kojim smo se zadržali u kraćem razgovoru i koji je upoznao učitelje i učenike iz Petrosanija s osnovnim podacima o Općini Tordinci i suradnji s školom. Uslijedio je ručak na Acinom salašu kojim je načelnik počastio naše goste i članove Erasmus tima naše škole na čemu mu zahvaljujemo. Poslijepodne smo proveli svi zajedno na Acinom salašu gdje smo nakon ručka organizirali sportske igre.  Za kraj dana u školi smo organizirali i „Geografski kviz“ na kojem je sudjelovalo 10 ekipa sastavljenih od učenika naše i rumunjske škole.

Zadnji dan mobilnosti škola je odjekivala smijehom i pjesmom jer su učenici nizom zabavnih i poučnih igara obilježili kraj tjedna. Podjelom potvrda i prigodnih darova službeno smo obilježili kraj mobilnosti. Učitelji i učenici iz Rumunjske su na kraju izrazili veliko zadovoljstvo i zahvalnost svima koji su ovaj tjedan sudjelovali u aktivnostima te je dogovoren i uzvratni posjet u Petrosaniu iduće školske godine. Naši su učenici oduševljeni ovakvom međunarodnom suradnjom dviju škola te su pokazali veliki interes za buduće mobilnosti koje su pred nama.

Više detalja možete naći na našoj Facebook stranici:

objavio: Bruno Sekereš   datum: 2. 5. 2023.