Humanitarna akcija za socijalnu samoposlugu u Vinkovcima

Završena četvrta humanitarna akcija za socijalnu samoposlugu u Vinkovcima koja djeluje pod udrugom „Mladi protiv gladi“.

Korizma je posebno vrijeme kada se svatko od nas priprema da dostojno, spokojno i čistoga srca dočeka najveći kršćanski blagdan – Uskrs. Mladi ponekad i ne znaju što zapravo simbolizira korizma, koja je svrha odricanja i tih 40 dana pripreme. Odricanjem od nečega nama važnoga, a ujedno pomaganjem drugima nesebičnim dijeljenjem, postajemo slični Isusu, slijedimo njegov primjer i pružamo primjer drugima. To je cilj četrdesetodnevnoga odricanja.

Stoga smo u prostorima naše škole, i u Tordincima i u Antinu, pripremili kutiju u koju su naši učenici tijekom korizme mogli ostaviti prehrambene i higijenske potrepštine za Socijalnu samoposlugu u Vinkovcima. Dio donacija kupili smo od prodaje naših prozvoda koja se održala na nedjelju Cvjetnicu ispred crkvi u Tordincima i Antinu. Ova humanitarna akcija provodi se u našoj školi od 2018. godine.

Broj korisnika vinkovačke socijalne samoposluge svake godine raste, te trenutno skrbe za više od 1000 socijalno ugroženih ljudi iz 7 gradova, 64 općine i 3 županije. Svi korisnici imaju pravo jedanput mjesečno koristiti pomoć samoposluge. Najveći donatori samoposluge su lokalni poduzetnici, osnovne i srednje škole s vinkovačkog područja, vrtići, župe te mnogo ostalih nesebičnih i ljudi i tvrtki. U pružanju pomoći u socijalnoj samoposluzi sudjeluje preko 150 volontera koji svojim nesebičnim radom na pružanju pomoći omogućavaju da se svim ljudima u potrebi pomogne. Više o radu udruge Mladi protiv gladi možete pročitati na njihovoj web stranici https://mladi-protiv-gladi.hr/ na kojoj su nedavno objavili i monografiju povodom 10 godina rada Udruge.

Nadamo se da će naši učenici i dalje biti svjesni kako ne treba pomagati drugima samo u vremenima pred Božić i Uskrs, već da im pomaganje, vlastito odricanje nečega u korist i pomoć drugome bude svakodnevna žrtva. Cilj nam treba biti pomoći drugima svojim odricanjem, darovati drugima ono čega smo se mi odrekli, tek ćemo onda proživjeti korizmu, osjetiti  sreću i zadovoljstvo koje čovjek osjeti kad pomogne nekomu, istinsku radost koja će proizići iz zahvale osobe kojoj smo pomogli. I to je jedan od preduvjeta koje moramo ispuniti da bismo dostojno dočekali Isusovo uskrsnuće.

U prikupljanju namirnica sudjelovali su svi učenici škole kojima se ovim putem zahvaljujemo, kao i njihovim roditeljima.

objavio: Valentina Čutura   datum: 6. 4. 2023.

Ovaj mjesec: 2018