Sadnja starih sorti voćaka u školskom vrtu

Učenici razredne i predmetne nastave prošli su tjedan posadili stare autohtone sorte sadnica jabuka, dunja i grmove bazge u školskom dvorištu.

U sklopu rada na projektu „Povratak korijenima“ učenici 4. razreda uključeni u rad izvannastavne „Kreativne eko skupine Prijatelji prirode“ i učenici predmetne nastave uključeni u rad izvannastavne skupine „Cvjećari“ u četvrtak, 30. ožujka, posadili su u školskom dvorištu stare sorte jabuka, dunja i krušaka te grmove bazge. Uz stručnu pomoć svojih učiteljica Lucijane Marković i Andreje Vincek Ević, učenici su složno i vrijedno, uz puno smijeha i žamora, prionuli sadnji voćaka. Osvijestili su sebi kako ovom sadnjom ulažu vrijeme i trud u očuvanje, zaštitu i njegovanje prirode. Kod odabira voćaka cilj nam je bio posaditi stare, autohtone sorte koje će uspijevati bez tretiranja raznim kemikalijama i koje su specifične za podneblje našeg zavičaja. Tako smo se odlučili za sadnju kraljica voća - starih sorti jabuka: Božićnice, Slavonske Srčike, Mašanke, Krivopeteljke, Crvene Kolačare i sorte Carević te najpoznatije i najkvalitetnije sorte dunje pod nazivom Cydora Robusta.

Osim toga odabrali smo sorte voćaka koje dozrijevaju tijekom školske godine kako bi učenici za vrijeme nastave imali zdravu užinu i ubirali plodove svoje sadnje, ali kako bismo ih ujedno mogli i iskoristiti za izradu pekmeza, džemova i sokova u sklopu rada u našoj školskoj zadruzi „Dukat“.

Osim voćaka odlučili smo se i za sadnju grmova bazge. Bazga se ubraja među najljekovitije biljke svijeta zbog obilja raznih vitamina i minerala, posebice vitamina C, B i E, a planiramo je iskoristiti u izradi sokova i čajeva.

Ovom aktivnošću oplemenili smo okoliš svoje škole vrijednim autohtonim voćkama i grmovima koji će ostati i u naslijeđe budućim generacijama učenika naše škole. Želimo educirati i osvijestiti učenike da svojim aktivnostima, utjecajem na okolinu, vlastitim izborima i ponašanjem mogu promijeniti stanje okoliša te očuvati, njegovati i uvećati prirodne vrijednosti svojeg kraja.

Osim što su s veseljem i radoznalošću pokazali interes za ovaj projekt, učenici su vrlo odlučno obećali vjernost voćkama kako bi uspjele, dozrijevale i davale sočne plodove. Nastavit ćemo brinuti za njih, i nadamo se, kroz koju godinu uživati u plodovima.

objavio: Andreja Vincek Ević Lucijana Marković   datum: 5. 4. 2023.

Ovaj mjesec: 2018