Uspješno smo proveli akcije prikupljanja EE otpada

U dvije sabirne akcije sakupili smo sveukupno 420 kg raznog električnog i elektroničkog otpada te oko 3 kg starih baterija.

U prvoj akciji prikupljanja EE otpada koja je trajala od 21. do 25. studenoga 2022. godine prikupili smo 120 kg raznog električnog i elektroničkog otpada te oko 3 kg starih baterija.

U drugoj akciji prikupljanja EE otpada koja je trajala od 20. do 24. ožujka 2023. godine prikupili smo 300 kg raznog EE otpada. Organiziranjem ovih akcija naša škola željela je pomoći u očuvanju okoliša i borbi protiv klimatskih promjena.

Održanim akcijama prikupljanja EE otpada nastojali smo smanjiti naš ekološki otisak i potaknuti učenike naše škole kao i lokalno stanovništvo na eko djelovanje.

Naši učitelji, učenici, njihovi roditelji i sumještani u školu su donijeli svoje različite neispravne EE uređaje i oko 3 kg starih baterija. S učenicima smo razgovarali o važnosti prikupljanja EE otpada te smo ponovili što se s otpadom događa kada ga bacimo u smeće, a što kada ga prikupljamo u školi.

Stare baterije su posebno opasne i nipošto ih ne bismo smjeli odlagati u smeće jer su tvari koje su sadržane u starim baterijama, kao što su živa, nikal, kadmij, vrlo opasne i štetne za ljudsko zdravlje i okoliš. One su često vrlo toksične te stoga zahtijevaju poseban način recikliranja. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja. Stoga, istrošenim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Njihovo odvojeno odlaganje od komunalnog otpada propisano je i Zakonom o zaštiti okoliša. U našoj školi učenici i djelatnici ih mogu odložiti tijekom cijele školske godine u posebnu kutiju za stare baterije. Nakon akcija prikupljanja EE otpada proslijeđujemo ih zajedno sa ostalim EE otpadom djelatnicima tvrtke za zbrinjavanje opasnog otpada "Metal-Zec d.o.o.".

Kao eko škola, raznim aktivnostima sudjelujemo u trajnim naporima u očuvanju okoliša pa i kroz ovakve akcije poučavamo naše učenike o važnosti razvrstavanja otpada kao jednom od načina na koji mi kao pojedinci možemo pomoći u stvaranju ljepšeg i zdravijeg okoliša. Želimo skrenuti pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva kako bi mogli poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša, potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana i poticati na ekološko djelovanje u domu i školi te razvijati poduzetnički duh.

Nakon završetka akcija učenici naše škole pripomogli su djelatnicima tvrtke za zbrinjavanje opasnog otpada „Metal-Zec d.o.o.“ iz Iloka prikupljeni EE otpad utovariti u kamion.

Zahvaljujemo se svima na sudjelovanju i pozivamo vas da sudjelujete i u našoj sljedećoj akciji, prikupljajte EE otpad, stare baterije, a mi ćemo se pobrinuti da taj otpad bude pravilno zbrinut i recikliran!

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 4. 4. 2023.

Ovaj mjesec: 2018