Dani hrvatskoga jezika

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se svake godine od 11.do 17.ožujka. Ove godine potaknuli su nas da istražimo, po tko zna koji put, bogatstvo našega jezika. Svaki put pronađemo pravu riznicu riječi iz koje posežemo kako bismo oblikovali govorne i pisane poruke. To možemo vidjeti na primjeru sitnih razlika u riječima koje itekako mijenjaju značenje. Nije svejedno jesmo li nešto utvrdili ili ustvrdili, je li tko potreban ili potrebit, napis nije isto što i natpis, rokovi ne ističu, već istječu….

Slovo čini razliku

Riječi koje se slično izgovaraju i pišu, a imaju različito značenje nazivaju se paronimi. Zbog sličnosti izraza nerijetko se upotrebljavaju jedna umjesto druge, pa tako nešto što se čini malenom pogreškom, zapravo može činiti veliku razliku. Vrlo je lako previdjeti razliku između glagola previdjeti i predvidjeti. Predvidjeti znači naslutiti što će se dogoditi, a previdjeti ne uočiti ono što treba. Dodamo li glagolu utvrditi jedno slovo, dobit ćemo posve novu riječ – ustvrditi.  Utvrdili smo kada nešto točno odredimo, a ako izreknemo neku tvrdnju, onda smo ustvrdili. Otkrili smo još niz takvih paronima:

praktično – ono što je korisno, prikladno/ praktički – stvarno, zapravo;

potrebit – onaj koji u nečemu oskudijeva / potreban – onaj bez kojeg se ne može;

oživjeti – znači postati živ / oživiti – vratiti koga u život;

potamniti – učiniti što tamnim / potamnjeti – postati taman, dobiti tamnu boju…

Jesu li vam razlike među spomenutim paronimima samo pojašnjene ( učinjene jasnijima) ili su dobro objašnjene ( potpuno jasne i razumljive)?

U sklopu obilježavanja Dana hrvatskoga jezika časopis Jezik svake godine organizira natječaj za najbolju novu hrvatsku riječ. Na ovogodišnjem natječaju za najbolju novu hrvatsku riječ Dr. Ivan Šreter pobijedile su riječi prestrujnik kao zamjena za adapter, šećerice kao zamjena naziva za biljke od kojih se proizvodi šećer te bakroza za Wisonovu bolest. Hoće li koja nova riječ zaživjeti, ovisi o nama govornicima.

Neka nam ovi dani budu poticaj da zavirimo u rječnike i pravopise i naučimo se pravilno služiti svojim jezikom.

Učenici novinarske skupine

objavio: Nevenka Prica   datum: 16. 3. 2023.

Ovaj mjesec: 2024