Zadrugari OŠ Tordinci sudjelovali na 18. Pčelarskim danima u Vinkovcima

U sklopu održavanja 18. Pčelarskih dana u Vinkovcima organiziran je i Međunarodni pčelarski sajam opreme i pčelinjih proizvoda  na kojemu su zadrugari učeničke zadruge “Dukat”  OŠ Tordinci  predstavili svoju zadrugu i proizvode izrađene u sklopu projekta "Povratak korijenima".

Nakon dvogodišnje stanke Pčelarski dani u Vinkovcima održani su 10. i 11. ožujka u organizaciji Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije i Udruge pčelara Nektar iz Vinkovaca. Naši zadrugari su na inicijativu učiteljice Andreje Vincek Ević imali priliku izložiti svoje proizvode 10. ožujka kao najmlađi izlagači na sajmu s ciljem predstavljanja naše učeničke zadruge „Dukat“ zahvaljujući predsjedniku Pčelarskog saveza Vukovarsko-srijemske županije gosp. Stanku Čuljku i gosp. Damiru Benčeviću te uz potporu Općine Tordinci.

Pčelarski dani započeli su Mednim doručkom na kojem  su sudjelovali osnovnoškolci trećih razreda OŠ Ivana Mažuranića iz Vinkovaca i naši zadrugari. Dočekalo ih je voće, mlijeko i med, najbolje iz našeg okružja jer navike stečene u djetinjstvu ostaju za cijeli život, najavio je gospodin Stanko Čuljak, predsjednik županijskog Pčelarskog saveza. Tijekom Mednog doručka djeca su poučena koliko je med zdrav i koje su sve dobrobiti meda za zdravlje čovjeka.  Kako smo, nažalost svjedoci modernog, brzog načina života, često praćenog lošom i nepravilnom prehranom, u užem nam izboru treba biti med i pčelinji proizvodi, zato su ovakve edukacije, posebice djece, o važnosti zdrave prehrane, dobrobitima meda i ostalih pčelinjih proizvoda hvalevrijedne.

Nakon Mednog doručka uslijedio je izložbeno prodajni dio sajma na kojemu je izlagalo 30 izlagača iz Hrvatske i regije s ciljem prodaje meda, pčelinjih proizvoda te pčelarske opreme, a naši zadrugari su sa učiteljicama uključenim u rad učeničke zadruge za tu svrhu pripremili domaće medenjake s cvjetnim medom, magnete pčelice, olovčice s pčelicama, ogrlice srca, slike od suhog cvijeća i eko materijala, ukrasne teglice, prirodne setove čajeva i sirupa te lizalice pčelice za najmlađe posjetitelje sajma.

Naša školska zadruga “Dukat” uvijek promiče važnost eko proizvodnje i nastoji koristiti eko materijale te i reciklirati kako bi napravili novi proizvod. Ovakvi sajmovi izuzetno su važni kako bi učenike poučili osnovama poduzetništva, educirali ih kako plasirati proizvod na tržište i kako promicati eko proizvodnju.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 13. 3. 2023.

Ovaj mjesec: 2021