Diseminacijska predavanja uz radionice u sklopu projekta "Korak u poduzetništvo"

U srijedu 30.11. učitelj i učiteljice naše škole Stjepan Nekić, Andreja Vincek Ević i Tihana Svoren Kolarec održali su diseminacijska predavanja i radionice u sklopu projekta " Korak u poduzetništvo" te su na taj način ostalim učiteljima prenijeli svoja znanja stečena na pohađanim strukturiranim tečajevima.

Učitelj Stjepan Nekić i učiteljica Andreja Vincek Ević  predstavili su ciljeve tečaja “A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers”  koji su pohađali od 29.8.- 3.9.2022. u Budimpešti – usavršavanje kompetencija učitelja vezanih uz poticanje kreativnog i dinamičnog učenja kod učenika uz naglasak na tehnike koje kod učenika potiču samousmjereno učenje u demokratskoj učionici, razvijaju poduzetništvo, emocionalnu inteligenciju i pružaju znanja o novim perspektivama koje mogu promovirati akademsku motivaciju, povjerenje i osjećaj svrhe za cjeloživotno učenje.

Ukratko su upoznali učitelje s tematskim cjelinama tečaja po danima te su opisali sve aktivnosti u kojima su sudjelovali. Uz prikaz teorijskih saznanja učitelji su proveli i nekoliko radioničkih aktivnosti kroz koje su proveli učitelje i prikazali stečene praktične vještine za rad u razredu : aktivnost „Izradi svoj ID“,  placemat aktivnost na temu „Poduzetništvo u školi“, Jigsaw metodu rada, SDL (self directed learning)  i suradničko učenje kao iznimno važne oblike aktivnog učenja učenika, predstavili tzv. mood meter i načine njegovog korištenja te ruler metodu.

Neke od aktivnosti učitelji su već proveli i na Erasmus Day događaju naše škole, a ostale aktivno provode u svojim razredima.

Učitelji su na kraju predstavili i jednu od najvažnijih aktivnosti tečaja- održavanje kratkih nastavnih lekcija svih sudionika tečaja kroz primjere dobre prakse na engleskom jeziku i kulturno naslijeđe grada Budimpešte koje su imali prilike upoznati i vidjeti u organizaciji sa ustanovom domaćinom Europass Teacher Academy Hungary.

Naglasili su kako je tečaj bio dobro strukturiran s dobrom raspodjelom teorije i praktičnih dijelova te kako je Budimpešta ili Kraljica Dunava grad koji obiluje poviješću i tradicijom, neizmjernom ljepotom kulturnih dobara te je zato i odabrana kao mjesto održavanja tečaja.

Učiteljica engleskog jezika Tihana Svoren Kolarec je u sklopu Erasmus KA1 projekta "Korak u poduzetništvo" sudjelovala na strukturiranom tečaju „Creative Strategies For Language Teachers: Make it fun! Make it Real!“ koji se održao od 24. do 29.10.2022. u Barceloni.

Ciljevi ovog tečaja bili su stjecanje novih znanja i vještina koje će sudionice moći primijeniti u daljnjem radu sa svojim učenicima. Dijeljenje iskustva, znanja i vještina sa ostalim sudionicima u svrhu osnaživanja i povezivanja s učiteljima iz drugih zemalja. Razvijanje jezičnih kompetencija i posebnih vještina vezanih uz kreativno poučavanje stranog jezika. Promovirati europsku suradnju na polju obrazovanja kroz projekt Erasmus izgradnjom partnerstva i razvijanje svijesti o važnosti poznavanja stranih jezika kod učenika što će pozitivno utjecati i na cijelu lokalnu zajednicu.

Ovaj tečaj je obuhvatio mnoge teme poput: Multiple Intelligence Theory (teorija višestruke inteligencije), Universal Design for Learning (dizajn za učenje), Artful Thinking (učenje uz umjetnost), Music Based Learning (učenje uz pomoć glazbe), Problem Based Learning (učenje kroz problemske zadatke) te važnost pripovijedanja u nastavi stranih jezika. Osim teorije tečaj je imao mnoge praktične primjere kako navedeno iskoristiti u nastavi.

Sve praktične aktivnosti rezultirale su i pozitivnim povratnim informacijama i raspravama te razmjenama znanja između učitelja sudionika.

Pohađani tečajevi omogućili su učiteljima naše škole nova saznanja i vještine koje će moći primijeniti u radu u razredu, razvijanje interkulturalnih odnosa između sudionika tečajeva te mogućnosti za povezivanje učitelja kroz moguće nove školske projekte.

objavio: Andreja Vincek Ević Tihana Svoren Kolarec   datum: 2. 12. 2022.

Ovaj mjesec: 2007