Konferencije CARNet-a i portala Srednja.hr

Na poziv CARNet-a upućen školama koje sudjeluju u projektu eŠkole, ravnatelj Antun Maletić je sudjelovao na CARNet-ovoj korisničkoj konferenciji koja je održana u Šibeniku od 26. do 28.10.2022. Nekoliko dana kasnije, u ponedjeljak 7.11.2022. učitelj Bruno Sekereš i ravnatelj Antun Maletić sudjelovali su na konferenciji u Zagrebu pod nazivom „Obrazovanje na prekretnici“ u organizaciji portala Srednja.hr.

Konferencija u Šibeniku je okupila oko 2000 sudionika koji su sudjelovali u bogatom programu koji je pripremio CARNet. Tijekom tri dana trajanja konferencije, sudionici su mogli birati između mnoštva ponuđenih predavanja, okruglih stolova i radionica tako da je svatko kreirao svoj program prema vlastitom interesu. Ravnatelj je između ostalog pratio više okruglih stolova kao npr.: Razumijemo li generaciju Z?, Izvanškolske STEM prilike za učenike, Podcasti i blogovi kao edukacijski materijal… Tijekom najposjećenijeg plenarnog predavanja koje je održao Boris Jokić s Instituta za društvena istraživanja, sudionici su upoznali rezultate istraživanja kako korištenje digitalnih tehnologija utječe na djecu i mlade. Ravnatelj je pratio izlaganja primjera dobre prakse iz svih dijelova Hrvatske. Nazivi izlaganja i sam sadržaj privukao je mnoštvo slušatelja, kao npr.: Kako upotrijebiti TikTok u (izvan)nastavnim aktivnostima, Roboti napadaju! STEAM-C obrazovanje u vrtićima i razrednoj nastavi, Od Erasmus+ projekta do modularne nastave i drugi. (Više o samoj konferenciji možete saznati ovdje.)

Sadržaj konferencije je bio u skladu s Europskim razvojnim planom škole koji između ostalog ima za cilj ojačati digitalizaciju i korištenje novih tehnologija. Povratkom u školu, ravnatelj je potaknuo učitelje/ice naše škole da za sljedeću CARNet-ovu konferenciju prijave svoja izlaganja jer naša škola ima odličnih primjera dobre prakse u području upotrebe digitalnih tehnologija u obrazovanju.

Druga konferencija „Obrazovanje na prekretnici“ je održana u Zagrebu u Muzeju suvremene umjetnosti. Jednodnevni bogati program obuhvaćao je niz panela i predavanja u kojima su sudionici prestavili svoje viđenje obrazovnog trenutka u Hrvatskoj te u kojem smjeru treba ići dalje. U panel raspravama sudjelovali su rektori sveučilišta, dekani fakulteta, profesori i nastavnici, predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, učenici… Predavanja sa zanimljivim temama poput Može li znanosti predvidjeti rezultat Hrvatske u Katru?, Profesori vs. učenici – Kako premostiti generacijski jaz?, Može li povijest predvidjeti budućnost sukoba u Ukrajini? sadržajno su bila pravo osvježenje za sve slušače. Panel rasprave su s druge strane otvorile brojna pitanja i isprovocirala sudionike da budu jasni i otvoreni u svojim odgovorima. (Više o samoj konferenciji možete saznati ovdje.)

objavio: Antun Maletić   datum: 11. 11. 2022.

Ovaj mjesec: 1968