Poduzetništvo u školi

Učiteljica razredne nastave Sanja Božić i učiteljica kemije i biologije Lucijana Marković su u sklopu Erasmus KA1 projekta "Korak u poduzetništvo" sudjelovale na strukturiranom tečaju „Enterpreneurship in schools“ koji se održao od 13. do 17.10.2022. u Malagi.

Prvog dana tečaja upoznale su ostale sudionike tečaja, predstavile svoju školu te se upoznale s planom i programom tečaja. Glavni cilj tečaja bio je steći teorijska i praktična znanja o poduzetništvu, prvenstveno o tome kako u učenicima probuditi poduzetnika. Jedna od aktivnosti prvoga dana bio je intervju s mladom poduzetnicom Marinom Pabon, osnivačicom La Cocotera Hostel & Coworking u Tarifi. Intervju je bio poticajan i Marina je vrlo rado odgovarala na sva naša pitanja i dijelila svoja znanja. Učiteljice su se tijekom prvog dana i uživo javile u program obilježavanja Erasmus dana u školi u Tordincima.

Drugi i treći dan tečaja u Malagi, učiteljice Sanja i Lucijana učile su kako poduzetničke ideje pretočiti na papir koristeći popularan način planiranja – Business Model Canvas, predložak dizajna poslovnog modela. On će im pomoći da školski poduzetnički projekti budu još uspješniji. U sklopu tečaja posjetile su interaktivni glazbeni muzej Museo Interactivo de la Música de Málaga, MIMMA. Nakon što su završile s aktivnostima na tečaju, posjetile su znamenitosti Malage.

Zadnja dva dana tečaja u Malagi završavali smo započete aktivnosti. U nedjelju smo posjetili Rondu, gradić s prekrasnim vizurama, poznat po klancu koji dijeli grad na dva dijela. Zadnjeg dana tečaja naučili smo kako svoj projekt prezentirati drugima kroz tehniku poznatiju kao PechaKucha, što u prijevodu s japanskog znači čavrljanje (chit chat). PechaKucha je format pripovijedanja u kojem voditelj prikazuje 20 slajdova po 20 sekundi te ih prati komentarom. Druga tehnika koju smo naučili koristiti je tzv. Elevator pitch. To je kratki opis ideje ili proizvoda koji objašnjava koncept na način da ga svaki slušatelj može razumjeti u kratkom vremenskom razdoblju.

Na kraju tečaja učiteljice su ispunile evaluacijski upitnik te su im dodijeljeni certifikati o uspješno završenom tečaju. Znanje stečeno na tečaju koristit će nam u provođenju poduzetničkih ideja i projekata u školi.

objavio: Sanja Božić Lucijana Marković   datum: 28. 10. 2022.

Ovaj mjesec: 2007