Provedba projekta "Djeca s lovcima u prirodi"

Učenici razredne nastave OŠ Tordinci i PŠ Antin posjetili su u petak, 14. listopada, Lovački dom Šljuka u Korođu u pratnji svojih učiteljica i učitelja te proveli nastavni dan u aktivnostima na otvorenom s ciljem provedbe projekta „Djeca s lovcima u prirodi“.

Projekt se provodi u organizaciji UO za poljoprivredu i UO za obrazovanje i društvene djelatnosti u suradnji s lovačkim udrugama na području županije. Namjenjen je djeci osnovnoškolskog uzrasta koja se kroz redovnu nastavu upoznaju s prirodom, okolišem i zavičajem, a boravkom u prirodi nadopunjuje teoretsko obrazovanje kroz praktične aktivnosti i predavanja. Kroz aktivnosti ovoga projekta učenici su ostvarivali i zadane ishode međupredmetne teme Održivi razvoj koja osposobljava učenike za samostalno i odgovorno odlučivanje o pitanjima važnima za njih same i za društvo u cjelini poput stjecanja znanja o raznolikosti prirode i razumijevanja složenih odnosa između ljudi i okoliša, razvijanje kritičkoga mišljenja te osobne i društvene odgovornosti nužne za održivost, razvijanje solidarnosti i empatije prema ljudima, odgovornosti prema svim živim bićima i okolišu te motivacije za djelovanje na dobrobit okoliša i svih ljudi, poticanje razmišljanja orijentiranoga prema budućnosti i razvijanje osobne odgovornosti prema budućim generacijama, što je preduvjet za stvaranje društva temeljenog na održivome razvoju.

Na inicijativu Vukovarsko-srijemske županije koja je pokrenula ovaj projekt s ciljem upoznavanja i edukacije djece različitih dobnih uzrasta sa životinjskim svijetom, hranidbom i očuvanjem divljači te općenito očuvanjem prirode obližnjih šuma na području županije učenici su proveli dan kroz razne aktivnosti kroz koje ih je vodio lovac Mario Tordinac, a dobrodošlicu nam je poželio i gospodin Krunoslav Buhač, voditelj projekta na razini županije.

U prekrasnom okolišu Lovačkoga dočekani smo i smješteni kako bi poslušali predavanje o divljim životinjama u šumama našega zavičaja. Nakon predavanja uslijedilo je i upoznavanje najtipičnijih životinjskih vrsta naših šuma kroz izložbene primjerke smještene u Lovačkom domu. Učenici su mogli vidjeti i dotaknuti lisicu, divlju mačku, divlje patke i zeca, saznati zanimljivosti o njihovom životu te naučiti i opasnosti s kojima se te životinje susreću kao i bolesti kojima mogu biti izložene.Učenici su nakon uvodnih aktivnosti i užinali u prostoriji Lovačkog doma, a poslije ukusnog obroka uslijedilo je upoznavanje okoliša Lovačkog doma te nekih lovnogospodarskih objekata (hranilišta, pojilišta, spremišta za kukuruz...). Najzanimljiviji trenutci bili su nam kada su učenici dobili kukuruz koji su ostavili u skrivenim hranilištima za fazane i ostalu divljač do kojih smo se morali prošetati obližnjim poljima. Kratkim kvizom znanja nakon ostavljanja hrane u hranilištu učenici su ponovili što su naučili novo o životinjama i šumi, a nakon povratka u Lovački dom uslijedilo je hranjenje divljih patki u ribnjaku uz Lovački dom te igre na otvorenom: nogomet i graničar.Glavni ciljevi ovoga projekta su naglašavanje važnosti očuvanja prirode, općekorisnih funkcija šuma, interdisciplinaran pristup u upoznavanju šumskih biljaka i životinja, podizanje svijesti učenika o važnosti uzgoja, zaštite i lova divljači s ciljem podizanja svijesti o lovstvu i važnosti za lokalnu sredinu, društveni život i gospodarstvo te poučavanje učenika o važnosti sprečavanja požara i posljedica požara te podizanje svijesti o otpadu i važnosti čistog i zdravog okoliša ne samo za ljude već i životinje.

Na kraju svih aktivnosti učenike je došao pozdraviti i načelnik Općine Tordinci gospodin Davor Adžić.Radujemo se i novim aktivnostima u sklopu provedbe projekta i naredno polugodište.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 17. 10. 2022.

Ovaj mjesec: 1968