Europski dan jezika

Učenici viših razreda obilježili su Europski dan jezika.

Učenici od 5. do 8.razreda obilježili su 26.rujna Europski dan jezika. Obilježavanjem se naglašava važnost europske mnogojezičnosti. Važnost očuvanja jezika podržava i Europska unija koja prihvaća sve jezike svojih članica kao službene jezike EU. Tema našeg projekta nosila je naslov Jezici su tako zabavni!  U projektu su uz učenike sudjelovale učiteljice engleskoga i hrvatskoga jezika te školska knjižničarka. Cilj projekta bio je osvijestiti važnost jezika kao jednog od najznačajnijih identiteta naroda i čovjeka.

Učenici su se marljivo pripremali i istraživali europske jezike, a njihove smo radove izložili na školskom panou.

Na Europski dan jezika provodili smo na nastavi različite aktivnosti. Proučavali smo plakat 20 stvari koje možda ne znate o jezicima Europe iz kojeg su saznali koji su jezici najbrojniji, koliki je prosječan fond riječi u nekom jeziku, da postoje lažni jezici za potrebe književnosti i filmova i sl.

Zanimljiva im je bila igra Jezikolomac u kojoj su čitali najduže riječi iz nekoliko jezika te neobične jezične izraze.

Prevodili su poslovice na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku, proučavali europske abecede i uspoređivali ih s hrvatskom abecedom, spajali pozdrave na različitim jezicima s jezikom kojem pripadaju.

Odigrali smo i nekoliko digitalih kvizova i igrica u kojima su učenici pokazali što su sve naučili i zapamtili o europskim jezicima.

Zaključili smo da je važno poznavati druge jezike, ali još važnije čuvati vlastitu jezičnu baštinu. To je od iznimne važnosti, ne samo zbog promicanja kulturne različitosti i tolerancije, već i zbog opasnosti od izumiranja gotovo polovice svjetskih jezika, čime bi ljudska populacija izgubila neprocjenjivo bogatstvo.

objavio: Nevenka Prica Tihana Svoren Kolarec Marija Vuković   datum: 27. 9. 2022.

Ovaj mjesec: 1968