Međunarodni dan mira

21. rujna obilježava se Međunarodni dan mira. Ovaj dan je posvećen jačanju ideala mira, kako unutar tako i među svim narodima.

Ujedinjeni narodi pozivaju sve nacije i ljude da poštuju prekid neprijateljstava tijekom Dana i da obilježe Dan kroz obrazovanje i svijest javnosti o pitanjima vezanim uz mir.

Da se vode ratovi i u drugim dijelovima svijeta, ne samo u Ukrajini, saznali su danas osmaši na nastavi vjeronauka. Na radionicima su tako istraživali i o Nobelovim nagradama za mir, što su sve slavni izrekli o miru, a učenici su i obišli djelatnike naše škole pitajući ih što za njih znači mir.

Naši najmanji izrađivali su golubice mira i razne druge simbole za mir.

Učenici četvrtog razreda su kroz obradu teksta "Nečujni govor" i stvaralačke aktivnosti učili kako poruke možemo prenijeti i svojim ponašanjem ili postupcima. Naučili su da se pažnja iskazuje i djelima, ne samo govorom te da treba primjećivati pažnju koju ti drugi iskazuju i nastojati širiti mir među ljudima.

Da se mir kaže pace, paqe, paix ili čak fred saznali su učenici na nastavi engleskog, a potom su te riječi ispisivali na svoje ruke koje su osvanule na panou u poznatom obliku simbola za mir.

Na nastavi informatike učenici nižih razreda obilježili su dan mira kroz razne aktivnosti, a sve to možete pogledati na videu kojeg su izradili putem jednostavnog web alata Canva, klikom na poveznicu:

Naši vrijedni matematičari 6.razreda ucrtavali su točke u koordinatni sustav u ravnini i na taj način otkrivali poslovice o miru i nenasilju.

Bilo je tu još mnoštva aktivnosti koje smo sve skupa objedinili na panou u školskom holu u Tordincima,

a i u područnoj školi Antin učenici su ukrasili svoj pano golubicom mira.

Ovim aktivnostima koje su se provele u našoj školi povodom Međunarodnog dana mira, ostavile su jasnu poruku svim našim učenicima i nastavnicima,  da je na svakome od nas odgovornost da širimo mir, toleranciju, jednakost sviju nas, pravednost prema svima, ravnopravnost i solidarnost.

Provedi ovaj dan (a i svaki drugi) pomažući drugima, izbjegni svađe i sukobe te širi poruku mira.

objavio: Valentina Čutura   datum: 22. 9. 2022.

Ovaj mjesec: 1968