Stručno usavršavanje učitelja u sklopu Erasmus+ projekta „Korak u poduzetništvo“

Učitelji naše škole Andreja Vincek Ević i Stjepan Nekić u sklopu Erasmus+ projekta naše škole „Korak u poduzetništvo“ sudjelovali su na strukturiranom tečaju pod nazivom “A Satisfying School Experience: Strategies and Skills for Teachers” koji se održao u Budimpešti od 29.8. do 3.9.2022. godine.

Strukturirani tečaj obuhvatio je teme i aktivnosti u kojima su učitelji stekli nova znanja i vještine u poticanju dinamičnijeg, kreativnijeg okruženja u razredu za poticanje učeničkog interesa za učenje te razvijanje poduzetničkih vještina. Tečaj je obuhvatio i teme identifikacije poteškoća kod učenika vezanih uz rano napuštanje škole, negativnog odnosa škola-obitelj te odnosa i ranih znakova sagorijevanja nastavnika.

Učitelji su na tečaju ostalim sudionicima tečaja - učiteljima iz Grčke, Malte, Estonije i Španjolske predstavili našu školu, ciljeve škole s naglaskom na poticanje učitelja i učenika na cjeloživotno obrazovanje i učenje, školske projekte i ostale aktivnosti u koje je naša škola uključena. Aktivnosti tečaja obuhvaćale su i razmjenu znanja između sudionika o uvođenjima novina u školske kurikulume, teme ranog napuštanja škole, razloge i prevenciju školske apatije i njezinih posljedica uz naglasak na važnost saveza škola-učenik-obitelj i školskog okruženja koje promiče samopoštovanje kod svih. Sudionici su se aktivnostima grupne kohezije upoznali s izazovima i promjenama u obrazovanju u 21. stoljeću u drugim zemljama i načinima svladavanja tih izazova, različitim metodama koje pridonose pozitivnom obrazovnom iskustvu, ali i emancipaciji učenika u sam odgojno/obrazovni proces.

Aktivnosti tečaja bile su vezane i uz teme motivacije učenika, poduzetničkog razmišljanja, prevencije nasilničkog ponašanja i interpersonalnih odnosa u obrazovanju te opredjeljivanja učitelja o važnim obrazovnim pitanjima poput uloge učitelja u društvu te očekivanjima od učitelja. Naglasak je bio na tehnikama koje kod učenika potiču samousmjereno učenje u demokratskoj učionici, razvijanju poduzetništva, emocionalnoj inteligenciji i pružanju znanja o novim perspektivama koje mogu promovirati akademsku motivaciju, povjerenje i osjećaj svrhe za cjeloživotno učenje.

Osim tema vezanih uz strategije suradničkog učenja učitelji su s ostalim sudionicima tečaja razmijenili znanja i metode rada kojima učenicima pomažu u regulaciji emocija, znanja o tome kako razviti školsku sigurnosnu mrežu za dobrobit svih sudionika u nastavnom procesu te razviti i nadograditi znanja o tehnikama uspješne komunikacije i suradnje između učenika, učitelja i obitelji koja je učinkovit resurs u stvaranju pozitivnog školskog okoliša.

Sve praktične aktivnosti rezultirale su i pozitivnim povratnim informacijama i raspravama te razmjenama znanja između učitelja sudionika u korištenju digitalnih alata u nastavi, razvijanje poduzetništva kod učenika, novina u provođenju školskih projekata i raznim idejama za moguće buduće suradnje.

Osim formalnih dijelova tečaja, svi učitelji su organizirano s ustanovom domaćinom Europass Teacher Academy Hungary posjetili i peštansku stranu Budimpešte. Posjet je uključivao putovanje metroom ispod Dunava, starom podzemnom željeznicom te razgledavanje dvorca Vajdahunyadi, Trg heroja, katedralu sv. Stjepana i veličanstvenu zgradu Parlamenta "Országház" s kojom se jedino može mjeriti parlament u Londonu.

Trećega dana tim učitelja sudionika tečaja završio je večernjom-noćnom vožnjom Dunavom na kojoj su mogli upoznati i pobliže vidjeti znamenitosti Budimpešte te saznati povijesne podatke viđenih znamenitosti. Četvrti dan završio je i obilaskom šarmantnog gradića Szentendre sjeverno od Budimpešte. Učitelji su imali priliku upoznati kulturno nasljeđe grada te razvijati interkulturalne odnose.

Tečaj je završio praktičnim prikazivanjem samostalno osmišljenih nastavnih lekcija primjenjivih u radu u razredu svih sudionika tečaja kroz primjere dobre prakse na engleskom jeziku, evaluacijom tečaja te podjelom certifikata.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 16. 9. 2022.

Ovaj mjesec: 2011