Posjet izložbeno-edukativnom prostoru MUZA u Osijeku

Skupina učenika sedmog i osmog razreda naše škole posjetili su u srijedu 27. travnja izložbeno-edukativni prostor nZEB-a u Osijeku te su se upoznali s pojmom zgrade gotovo nulte energije.

U sklopu turneje po Hrvatskoj koju provodi Građevinski fakultet iz Zagreba, u Osijeku je od 25. do 29. travnja promovirana MUZA (Mobilna Učinkovita Zdrava Arhitektura). MUZA je naziv mobilne kućice koja je izložbeno – edukativni prostor nZEB-a (nearly zero-energy building) i primjer gradnje prema nZEB standardima gdje se posjetitelji mogu informirati o nZEB-u. Na poziv voditelja ovog projekta doc.dr.sci. Bojana Milovanovića, zainteresirani učenici naše škole imali su lijepu priliku upoznati se s načinom gradnje kuće s gotovo nultom potrošnjom energije što je svakako budućnost gradnje kuća. U pratnji učenika bili su učitelj fizike Danijel Mazur i ravnatelj škole Antun Maletić. Voditelj projekta i njegovi suradnici Marina Bagarić i Mergim Gaši vodili su učenike kroz izložbeno-edukativni prostor i objasnili sve aspekte mobilne kućice. Učenici su tom prilikom naučili što su izolacijski slojevi na zgradi, čemu služe fotonaponski paneli na krovu, što je dizalica topline voda - zrak, kako radi mehanička ventilacija s rekuperacijom topline, kako se zgrada može zvučno i toplinski pravilno izolirati i brojne druge pojedinosti pokazane u ovoj mobilnoj kućici. Sami učenici pokazali su odlično predznanje iz područja fizike te su pokazali interes za buduće školovanje u području građevine i arhitekture.

Ovim putem zahvaljujemo voditelju projekta i suradnicima na pozivu i predstavljanju mobilne kućice te Općini Tordinci koja nam je ustupila kombi vozilo za prijevoz učenika do Osijeka.

objavio: Antun Maletić   datum: 10. 5. 2022.