Međunarodni dan darivanja knjiga

Međunarodni dan darivanja knjiga obilježava se 14.veljače. Pokrenula ga je dječja spisateljica Amy Broadmore 2012.godine, a ubrzo se proširio na brojne zemlje širom svijeta. Njegova je svrha pobuditi zanimanje za čitanje, osobito kod djece.

Većina današnje djece čitaju samo obaveznu literaturu, tj.školsku lektiru. Kažu da im je jedna knjiga mjesečno sasvim dovoljna i da ne stignu više čitati. Krenuli smo u potragu našom školom i pronašli pravo blago. Upoznali smo učenike koji uživaju u čitanju. I čitaju svaki dan! U njihovoj zbirci nalazi se pozamašan popis poznatih i manje poznatih autora. Ovaj članak posvetili smo njima, a s jednom smo učenicom razgovarali.

MLADI KNJIGOLJUPCI

Učenica 8.razreda Lana Farago obožavateljica je knjiga. Velika joj je želja da jednoga dana i sama napiše knjigu koju bi djeca rado čitala.

SARA: Kada je počela tvoja ljubav prema knjigama?

LANA: Ta ljubav započela je još u ranoj dobi, ali su me na čitanje najviše potaknule školske lektire.

SARA: Što te privlači čitanju knjiga?

LANA: Privlače me teme i događaji s kojima se mogu poistovjetiti i nova znanja, želim naučiti nešto novo.

SARA: Koliko dugo čitaš jednu knjigu?

LANA: Sve ovisi o samoj knjizi. Opširne knjige čitam nekoliko dana, a tanje pročitam za jedan do dva dana.

SARA: Koja tematika te najviše privlači?

LANA: Najviše volim ljubavne i psihološke teme.

SARA: Kako znaš koju knjigu odabrati? Imaš li neku svoju metodu?

LANA: Imam nekoliko odrednica prema kojima biram knjigu. Ponekad prema preporuci, ponekad jednostavno pročitam kratki sažetak i ocijenim bi li me ta knjiga mogla zanimati.

SARA: Imaš li najdražeg pisca?

LANA: Imam ih više. U svijet čitanja ušla sam čitajući knjige J.K. Rowling, a u zadnje vrijeme dosta čitama Osha. Volim njihove knjige.

SARA: Možeš li izdvojiti nekoliko najdražih knjiga?

LANA: To je teško pitanje jer ih ima puno. Neke od najdražih su: Sve je bilo savršeno, a onda je nestao; Meditacija; Tri koraka do buđenja; Harry Potter; November 9; Noćna škola; Ugly love; Song of Achilles…

SARA: Nabrojila si knjige i na engleskom jeziku. Razumiješ li ih u potpunosti?

LANA: Da, razumijem. Ponekad su mi bolje knjige u izvornom obliku jer se prevođenjem na hrvatski jezik ponekad izgubi ona draž. Na primjer, neke fraze ili riječi ne mogu se doslovno prevesti na naš jezik.

SARA: Što bi preporučila djeci koja ne vole čitati? Možeš li im dati neki savjet kako da to promijene?

LANA: Teško je davati savjete. Mogu samo reći da je mene čitanje jako obogatilo, lakše se i bolje izražavam, znam reći svoje mišljenje. Ako i vi to želite, više čitajte! Pronađite neko mirno i svijetlo mjesto, udobno se smjestite, uzmite knjigu i prepustite se. Mašta će odraditi svoje. Tako ja radim i gotovo uvijek upali.

SARA: Hvala ti na razgovoru. Nadam se da ćemo jednoga dana vidjeti na policama i tvoju knjigu.

LANA: Hvala i vama!

Članak pripremile učenice Novinarske skupine Sara Farago i Iva Knezović

objavio: Nevenka Prica   datum: 17. 2. 2022.