GODIŠNJI SUSRET EKO ŠKOLA

Održiva potrošnja – održivi razvitak“ je bila i tema ovogodišnjeg susreta Eko škola. Susret je održan 2. veljače 2010. godine u OŠ „Antun i Stjepan Radić“ u Gunji.

Na susretu je sudjelovalo 10 Eko škola iz Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske županije. Predstavnici naše škole bili su ravnatelj Antun Maletić, pedagoginja i glavna koordinatorica Eko škole Ivana Vinkler te nastavnica matematike i voditeljica eko skupine Danijela Abramović. Sve škole sudionice susreta predstavile su svoje projekte vezane uz održivu potrošnju.

U prvom dijelu susreta domaćini su nas lijepo ugostili i priredili nam zanimljiv glazbeni i scenski program kroz koji su predstavili rad svoje škole. Nakon toga su slijedile kratke prezentacije predstavnika svake škole.

Jedno od glavnih obilježja modernog doba je nebriga za okoliš. Ona je posebno izražena na globalnoj razini. Države i institucije koje imaju dovoljno financijskih sredstava i mogle bi pomoći u očuvanju okoliša, čine upravo suprotno. Nemilice troše prirodne resurse, a vrlo malo ili uopće ne ulažu u njihovo obnavljanje.

Znajući sve to moramo si postaviti pitanje što mi to ostavljamo našoj djeci u naslijeđe. Zagađene rijeke i mora? Uništene šume? Onečišćen zrak? Zbog toga je naš zadatak prenijeti našim učenicima svoja saznanja o važnosti održivog razvoja i naučiti ih da promijene način življenja i svoje potrošačke navike.

Naš projekt, kojeg je predstavila pedagoginja, obuhvaća istraživanje potrošačkih navika naših učenika u školi i njihovim obiteljima. Održat ćemo nekoliko predavanja za učenike i roditelje, te nekoliko praktičnih radionica na tu temu. Kroz projekt želimo upoznati naše učenike i njihove roditelje s pojmovima održiva potrošnja i održivi razvoj, te ih potaknuti da promijene svoje potrošačke navike i čuvaju naša prirodna dobra.

Susreti Eko škola idealna su prilika da škole razmijene svoja iskustva i kroz komunikaciju s drugim sudionicima nauče nove i zanimljive načine štednje i očuvanja svog okoliša.

objavio: Danijel Mazur   datum: 9. 2. 2010.