Medijska pismenost – obilježili smo Svjetski dan animiranog filma

28. listopada obilježava se kao Svjetski dan animiranog filma pa je to bila lijepa prigoda da se prisjetimo no i upoznamo neke najuspješnije hrvatske animirane filmove, a posebno Profesora Baltazara.

Učenici 3. razreda Osnovne škole Tordinci tako su na satima hrvatskog jezika uživali u nastavcima popularnih animiranih crtanih filmova Čudesna šuma (1986.) autora Milana Blažekovića, Dora Vlahe Hreljanovića; Malih letećih medvjedića (1989.) autora Pere Kvešića, Dušana Vukotića, Nevena Petričića te Profesora Baltazara (1968.) autora Zlatka Boureka, Zlatka Grgića, Borisa Kolara, Tomice Simovića i Ante Zaninovića.

Na nastavi likovne kulture izradili su plakate o njima omiljenom crtanom liku Profesoru Baltazaru s ciljem promocije ovog izvrsnog animiranog filma za djecu. Kombiniranom tehnikom gvaša i flomastera nastali su zanimljivi plakati kojim učenici pozivaju i vas da pogledate pokoji nastavak ovog odličnog animiranog filma.

Simpatični Profesor Baltazar, animirani lik istoimene serije (Zagrebačka škola crtanog filma), ima svoj dan - Baltazardan. 7. studenog 2009. u zagrebačkom kinu Europa prikazan je film o Profesoru Baltazaru, a cjelodnevni program je nastavljen na Trgu bana Josipa Jelačića. Ovaj dobrodušni znanstvenik, koji pomaže svojim sugrađanima riješiti probleme pomoću čarobnog stroja koji je sam izumio omiljen je lik mnogim generacijama djece, ali i odraslih.

Serija ima 59 epizoda, a snimljene su u razdoblju 1967. - 1971. godine. Profesor Baltazar imao je veliki uspjeh i na svjetskim TV ekranima, a posebice u Skandinaviji. Početak serije počinje filmom Izumitelj cipela (1967.).

Lik plemenitog profesora Baltazara „uvukao“ se u mnoga srca i jedan je od primjera kvalitetnog odgojno-obrazovnog sadržaja za učenike u sklopu medijske kulture koji nosi plemenite pouke, a živopisna animacija doprinosi cjelovitijem doživljaju tijekom prikazivanja. Druženje s Profesorom Baltazarom nastavit ćemo u sklopu sata medijske kulture na njegov dan, 7. studenog, a obilježavanju se pridružite i vi te pogledajte bar jedan nastavak o Profesoru Baltazaru i uživajte u njegovim čarobnim izumima.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 30. 10. 2021.