Dan jabuka 2021. - eTwinning projekt

Učenici razredne nastave OŠ Tordinci obilježili su Dan jabuka sudjelujući u istoimenom eTwinning projektu.

Projektne aktivnosti naših učenika bile su raznolike, a cilj im je bio obilježiti Svjetski Dan jabuka kroz:
• educiranje učenika o važnosti voća u prehrani, posebno jabuke
• usvajanje zdravih prehrambenih navika
• unapređenje znanja učenika o poboljšanju kvalitete života jedenjem voća, posebno jabuke
• poticanje na promjenu i prihvaćanje pravilnih prehrambenih navika
• podizanje razine svijesti o odgovornosti u očuvanju zdravlja
• upoznati jabuku kao simbol u igrokazu i slikarstvu, tradicijski prikaz jabuke kroz mudre izreke i narodne običaje iz prošlosti u kojima se jabuka cijenila i koristila u svakodnevnoj prehrani, upoznavanje starih sorti jabuka te igranje igara na otvorenom uz jabuku.

Učenici 4. razreda na satu hrvatskog jezika učili su pjesmu Jabuka Luke Paljetka, ispisivali su imenice, glagole i pridjeve o jabukama, istraživali su stare hrvatske sorte jabuka te izradili likovne radove uz komplementarni kontrast na temu jabuke.

Učenici 3. razreda zabavili su se izvođenjem igrokaza Ksenije Grozdanić Muke zbog jabuke uz pomoć lutkica koje su sami izradili, proučavali stare hrvatske sorte jabuka te izradili plakat koji su izložili u holu škole kako bi i ostali učenici bolje upoznali Božićnicu i Srčiku slavonsku - najstarije hrvatske vrste jabuka. Jabuku i proizvode od jabuke kušali smo nakon školskog doručka jer poznato je da se jabuka treba pojesti sat vremena nakon obroka. Aktivnosti rada na projektu završili smo igrama u školskom dvorištu u kojima smo koristili jabuku koje smo na kraju u slast pojeli! Zaključili smo da je jabuka doista kraljica voća!

Najvažnije zanimljivosti koje smo saznali tijekom rada na projektu :

Danas u svijetu postoji više od 10 000 sorta jabuka. Jabuka pripada porodici ruža (Rosaceae), a stablo pitome jabuke potječe iz južnog Sibira te srednje Azije i istočne Europe odakle se proširilo po cijelome svijetu. Stablo jabuke najviše je kultivirano stablo na svijetu.

Učenici kombiniranog razrednog odjela 1. i 2. r. posvetili su današnji dan kraljici voća  jabuci te su kroz različite aktivnosti dali svoj doprinos e-Twinning projektu Dan jabuka.

U sklopu projekta učenici su donijeli u školu jabuke te razgovarali o poslovici "Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van". Učenici su saznali zašto je važno jesti jabuke, koliko vrsta jabuka postoji, kada sazrijevaju i kako se zovu. Naučili su i što su to vitamini, zašto ih trebamo, gdje se nalaze i kojih vitamina ima u jabuci.

Promatrajući jabuke uočili su po čemu se  razlikuju - boja okus, oblik, vrsta, veličina  te su proveli nekoliko zanimljivih aktivnosti te ostvarili korelaciju s prirodom i društvom, likovnom kulturom, matematikom i hrvatskim jezikom.

Na kraju sata učenici su napisali sastavak iz kojeg saznajemo dio onog što su danas naučili.

Za jabuku se kaže da je kraljica voća. Poznato je da se svakodnevnim konzumiranjem jabuka može spriječiti pojava mnogih zdravstvenih poteškoća i oboljenja. Bogata je vitaminima C, A, E, K i B, mineralima (kalij, magnezij, fosfor, željezo). Sadrži mliječnu, limunsku i jabučnu kiselinu koje pomažu u procesu probave. Bogata je vlaknastim tvarima (celuloza, pektin, lignin) i sadrži 20% dnevne preporučene količine vlakana. Zahvaljujući velikomu udjelu ugljikohidrata, posebno fruktozi i glukozi, opskrbljuje organizam energijom te sprečava umor i gubitak koncentracije.

Uživajte u jabuci svakoga dana jer poznato je da:“Jedna jabuka na dan i doktor ti nije potreban!“

objavio: Jasna Barešić Andreja Vincek Ević Marija Banić   datum: 26. 10. 2021.