Svjetski dan voda

Svjetski dan voda obilježava se na današnji dan, 22. ožujka,  već dvadeset i osmu godinu zaredom. Cilj obilježavanja ovoga dana je podizanje svijesti i skretanje globalne pozornosti na važnost vode te promicanje održivog korištenja vodnih resursa.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana voda je "Vrednovanje vode", a potiče nas na promišljanja o vrijednosti vode i njezinom značaju za živi svijet općenito. Značenje vode je neprocjenjivo jer porazne činjenice da je na našoj planeti svega 2% vode pitko govore o tome da je svaka kapljica neizmjerne vrijednosti i da svaki dan treba promišljati o načinima štednje i čuvanja vode. Voda je zastupljena u svim segmentima čovjekovog života, važna je u kućanstvu i obiteljskom životu, koristimo je za hranu, zdravlje, obrazovanje, dio je naših životnih navika te neizostavna u cjelokupnom gospodarstvu.

Značenje vode je doista široko, voda  predstavlja našu ključnu potrebu i glavni je prirodni resurs bez kojeg je  život na Zemlji  nemoguć. Pretjeranim iskorištavanjem vode u poljoprivredi i industriji, utjecajem različitih klimatskih promjena, neodgovornim ponašanjem ljudi vode je na planeti Zemlji sve manje i manje. Bez razumijevanja prave vrijednosti vode nećemo je uspjeti zaštititi.

Učenici 2. razreda uključeni u rad Kreativne eko skupine Prijatelji prirode današnji dan obilježili su sa svojom učiteljicom Andrejom Vincek Ević raznim aktivnostima kako bi stekli znanja o važnosti ovoga dana te načinima štednje i čuvanja vode i usvojili odgovorno ponašanje prema vodi sudjelujući u cjelogodišnjem eTwinnig projektu "Planet Earth Day 2020.-stop climate change) every day". Rad na projektu započeli smo prošle godine sa partnerima iz Španjolske, Arnedilla, a nastavljamo i ove godine.

Tijekom rada na projektu ove školske godine projektni partneri i njihovi učenici obilježit će Dan planeta Zemlje i nekoliko "eko datuma" aktivnostima po svom izboru:

4.10. Međunarodni dan životinja,

16.10. Svjetski dan hrane

20.10. Dan jabuka

19. 12. Dan protiv plastičnih vrećica

02.02. Međunarodni dan močvara

03. 03. Dan sunca

21.03. Dan šuma

22.03. Svjetski dan voda

22.04. Dan planeta Zemlje - aktivnosti čišćenja okoliša u školama

- sadnja cvijeća, drveća ili ukrasnog bilja

26.04. Dan obnovljive energije

06.05. Međunarodni dan ptica

15.05. Dan klimatske akcije

22.05. Svjetski dan biološke raznolikosti

24.05. Europski dan parkova

31.05. Svjetski dan sporta

05.06. Svjetski dan zaštite okoliša

Dosada smo obilježili Međunarodni dan životinja, Svjetski dan hrane, Dan jabuka, Dan protiv plastičnih vrećica, Dan sunca i Svjetski dan voda, a planiramo do kraja školske godine obilježiti i Dan planeta Zemlje sadnjom cvijeća za učionicu, Međunarodni dan ptica, Svjetski dan sporta i Svjetski dan zaštite okoliša.

Obilježavanje Svjetskoga dana voda započeli smo poučnom prezentacijom i predavanjem o vodi.

SVJETSKI DAN VODA-22-OŽUJKA

Nakon poučne prezentacije i gledanja videa učenici su samostalno izradili digitalne plakate s eko porukama kako bi upozorili na očuvanje i štednju vode, a svoje znanje provjerili su kvizom - Svjetski dan voda 22.ožujka.

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 22. 3. 2021.