Konferencija "Integracijski procesi većine i manjine u etnički mješovitim zajednicama"

Pod pokroviteljstvom Savjeta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja na Filozofskom fakultetu u Zagrebu u petak, 8. ožujka 2019. godine, održana je konferencija "Integracijski procesi većine i manjine u etnički mješovitim zajednicama". Na konferenciji je sudjelovao ravnatelj OŠ Tordinci Antun Maletić, kao i predstavnici ostale 34 škole i drugih ustanova koje su sudjelovale u  istraživačkom projektu.

Konferencija je završni dio istraživačkog projekta čiji je skraćeni naziv "IntegraNorm", a trajao je od 1. rujna 2015. godine te mu je predviđeni završetak 30. rujna 2019. godine. Voditeljica istraživanja je prof. dr. Dinka Čorkalo Biruški sa suradnicima s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu i s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Istraživački cilj projekta je ispitati dugoročne efekte međuetničkog kontakta na ideološke i međuetničke stavove i ponašanja djece, adolescenata i njihovih roditelja, pripadnika većine i manjina, u četiri višeetničke zajednice u Republici Hrvatskoj. Naša škola je sudjelovala u istraživanju kao većinska škola koja je u suodnosu s mađarskom nacionalnom manjinom u svom neposrednom okruženju.

Sama konferencija je bila podijeljena u nekoliko dijelova u kojima su predstavljeni rezultati istraživanja: Manjinsko obrazovanje, multikulturnost i asimilacionizam; Školska klima u višeetničkim zajednicama; Međugrupni odnosi većine i manjine u višeetničkim zajednicama. U zadnjem dijelu konferencije održan je Okrugli stol na temu "Manjinsko obrazovanje i socijalna integracija djece" na kojem su uz voditelje istraživanja sudjelovali gosti: mr. sc. Maja Gabelica Šupljika iz Ureda Pravobraniteljice za djecu, prof. emerit. Dean Ajduković s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i dr. sc. Dragutin Babić iz Instituta za migracije i narodnosti.

objavio: Antun Maletić   datum: 15. 3. 2019.