#NasiljePrestajeOvdje – Obilježili smo Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica, također poznat i kao Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, je dan posvećen promociji borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se 27. veljače obilježava širom svijeta. Ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula skupina aktivista u Kanadi, nakon što su učenika lokalne škole zlostavljali drugi učenici jer je u školu došao odjeven u ružičastu majicu.

U Hrvatskoj je Dan ružičastih majica najpoznatiji program prevencije vršnjačkog nasilja.

Obilježili smo ga i u našoj školi i to kroz poučne zadatke, aktivnosti i radionice te uz pomoć različitih digitalnih alata i aplikacija. Naravno, učenici i učitelji nosili su ružičaste majice.

Naši učenici u Antinu su čitali bajku Ružno pače, igrali kviz i sudjelovali u zanimljivim zadacima kroz koje su naučili važnost prihvaćanja mišljenja sugovornika, ali su i potaknuti da preispituju vlastito ponašanje i komunikaciju s drugima. Razgovarali su o tome kako spriječiti nasilje i kako ne biti nasilnik.

U Tordincima su prvi i drugi razred gledali UNICEF-ov video o nasilju među djecom i pisali poruke protiv nasilja.

Šestaši su s razrednikom sudjelovali u radionici “Pisanje na leđima”. Cilj radionice bio je osvijestiti učenicima neprimjerenost verbalnog nasilja te razviti empatiju i prosocijalno ponašanje. Učenici su također izrađivali digitalne plakate na temu vršnjačkog nasilja.

Obilježavanje je proteklo u zabavnom tonu, ali je nosilo i ozbiljnu poruku kako ne smijemo biti nasilni prema svojim vršnjacima, kolegama iz razreda, prijateljima, drugoj djeci.

objavio: Ivana Vinkler Komarić   datum: 3. 3. 2019.