A Classroom With a Door to the World

Učiteljica engleskog jezika Tihana Svoren Kolarec pohađala je strukturirani tečaj u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom: A Classroom With a Door to the World.

Tečaj se održavao u prekrasnom Guadeloupeu na toplim Karibima, u periodu od 28. siječnja do 7. veljače. Sudionici tečaja su bile učiteljice i učitelji iz Njemačke, Finske i Hrvatske.

Ovaj tečaj je obuhvatio mnoge zanimljive i korisne teme koje su važne za internacionalizaciju škole. Učili smo o važnosti vlastitog i nacionalnog identiteta u globalnom svijetu. Drugi dan tečaja bio je posvećen važnosti nacionalne kulture i multikulturalizma. Upoznali smo se sa 5 dimenzija multikulturalizma i kako ih mi, kao učitelji, trebamo provoditi u svojim školama. Posjetili smo i muzej posvećen povijesti Guadeloupea koja je ujedno i povijest ropstva i patnje kroz stoljeća. Treći dan tečaja obuhvatio je vrlo važnu temu glazbe u kulturalnom kontekstu. Sudionici su predstavili neke od svojih tradicionalnih pjesama. Učili smo o Gwo ka bubnjevima na kojima se svira tradicionalna glazba karipskog otočja. Okušali smo se u sviranju bubnjeva i preradi naših tradicionalnih pjesama. Sudionicima i našim domaćinima se naročito svidjelo učiti plesati slavonsko kolo.

Tečaj se nastavio temama: što to znači biti globalni građanin i što je to internacionalno učenje. Postavljalo se pitanje zašto je uopće potrebno internacionalizirati škole i kako to integrirati u kurikulum. Učili smo pisati detaljan plan internacionalizacije kurikuluma i o ulozi koordinatora za internacionalizaciju škole. Dobili smo mnoštvo savjeta kako poboljšati rad na eTwinning i Erasmus projektima. Izmjenjivali smo ideje za aktivnosti koje bi obuhvatile ključne kompetencije.

Dva puta smo posjetili jednu osnovnu školu gdje su nas učitelji i učenici toplo dočekali uz mali koncert i ogledne sate francuskog jezika i matematike. Učenicima je najzanimljivija bila učiteljica iz Hrvatske zbog Svjetskog nogometnog prvenstva.

Boravak u predivnom Guadeloupeu je sudionicima donio i brojna iskustva u kojima su se upoznali s tajnama prašume ali i podmorja, te su uživali u smirenosti kreolskog vrta.

Tijekom tečaja sklopljena su mnoga prijateljstva i dogovorene moguće buduće suradnje. Naučeno će se primijeniti u radu škole u nadi da će rezultati našeg projekta biti još bolji.

objavio: Tihana Svoren Kolarec   datum: 8. 2. 2019.