Stručno usavršavanje u Barceloni

U sklopu novog Erasmus projekta " Digitalna škola - globalna škola" naše su učiteljice Tihana Svoren Kolarec i Marija Banić sudjelovale u petodnevnom tečaju održanom od 29.10.2018. do 3.11.2018. u Barceloni.

Cilj tečaja bio je produbiti znanja o uspješnom vođenju razreda uspostavljanjem jasnih pravila, naučiti nove načine uspješnog rješavanja problema, upoznati način pripreme i organizacije nastave u obrnutoj učionici, primjena IKT-a i igara u nastavi, te poticanje učitelja na zajednički rad i razmjenu ideja. Tečaj je imao naglasak i na stvaranju ugodne atmosfere u učionici, razvijanju emocionalne inteligencije i razbijanju predrasuda.

Rad je organiziran u maloj skupini koju su činile 4 učiteljice iz Estonije i naše dvije učiteljice, uz puno praktičnog rada i aktivnog sudjelovanja u radionicama.

1. radni dan predstavile smo svoj rad u školi naglasivši našu uključenost u e- Twinning projekte, eko status naše škole te ostale projekte kojima unapređujemo rad naše škole i uključujemo društvenu zajednicu u život škole. Nakon predstavljanja slijedile su aktivnosti s nazivom promijeni se kojima je bio cilj shvatiti da  učitelj mora biti uzor učenicima te kao takav mora imati pozitivna gledišta na život i pozitivne osobine jer iste želi razvijati kod učenika.

2. dan naglasak je bio na stjecanju znanja vezanih uz korištenje obrnute učionice u nastavi. Spoznali smo kolike su se velike promjenu dogodile u svijetu zadnjih 30 godina te o načinu poučavanja koji nije napredovao u skladu s razvojem tehnologije. Rad u obrnutoj učionici od učitelja će zahtjevati dodatnu pripremu, a i sami učenici bi dio nastavnih sadržaja učili kod kuće iz digitalnih materijala koje su im ponudili učitelji te bi na nastavi naglasak bio na objašnjavanju onih sadržaja koji nisu jasni i dodatnom uvježbavanju naučenih sadržaja.

3. dan učili smo na koji način motivirati učenike koristeći u nastavi inspirativne priče o poznatim osobama te kako pristupiti učenicima koji imaju "loš dan". Razgovarali smo o problemima i načinima kako riješiti problem gledajući na njega s odmakom.

4. dan našeg seminara raspravljali smo o različitim problemima s kojima se susrećemo u radu s našim učenicima te smo u razgovoru razmjenjivali iskustva i jedni druge savjetovali kako riješiti problem s kojim smo se suočili.Osim toga razgovarali smo i o predrasudama, njihovoj štetnosti te važnosti njihovog osvješćivanja.

5. dan smo se upoznali s novim ICT alatima koje možemo koristiti u nastavi kako bi ona učenicima bila zanimljivija. Razgovarali smo i o korištenju igre u nastavi u svrhu lakšeg usvajanja nastavnih sadržaja te o važnosti međusobnog razmjenjivanja ideja među učiteljima. U skupini smo odigrali jednu igru osmislivši priču i njenu dramatizaciju.

Tijekom tečaja učiteljice su stekle brojne vještine koje će na predavanjima i radionicama prenijeti ostalim učiteljima te primijeniti u svojoj nastavi.

Nakon završenih predavanja učiteljice su slobodno vrijeme provele upoznavajući kulturno- povijesne znamenitosti Barcelone.

objavio: Marija Banić   datum: 27. 11. 2018.