„U potrazi za harmonijom“

U utorak 23. travnja 2024. godine posjetili smo Zagreb i Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski. Učenici predmetne nastave koji pohađaju izvannastavne aktivnosti - Zbor i Glazbena radionica bili su na jednodnevnom izletu u Zagrebu.

S obzirom na veliko oduševljenje prošlogodišnjeg izleta, odlučili smo organizirati još jedan posjet Zagrebu! Učenici predmetne nastave koji pohađaju izvannastavne aktivnosti - Zbor i Glazbena radionica bili su na jednodnevnom izletu u Zagrebu. U pratnji učenika bili su učitelj glazbene kulture Ivan Rendulić i razredni učitelj Bruno Sekereš. U jutarnjim satima kada smo pristigli u Zagreb posjetili smo znamenitosti grada koje nismo uspjeli prvi puta pogledati. Krenuli smo razgledavanjem Hotel Esplanade, Botanički vrt, Spomenik Marku Maruliću, HNK Zagreb, Zdenac života, Muzička akademija Zagreb, Muzej Mimara, Hrvatska Gospodarska Komora, Umjetnički paviljon Zagreb, Spomenik Kralja Tomislava.

Vrhunac dana bio je koncert u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog pod nazivom „U potrazi za harmonijom“ u organizaciji Hrvatske glazbene mladeži gdje smo uživali u glazbi i umjetničkom izražavanju orkestra Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem dirigenta Tončia Bilića i moderatora programa Miroslava Radmana. Potraga za Harmonijom ili još bolje, Potraga za skladom, kako bi rekao naš vodič u svijet znanosti, prof. Miroslav Radman, tema je ovogodišnjeg tjedna glazbe. „U potrazi za harmonijom“ slušali smo povezivanje Bachove glazbe sa strukturama i genomom, povezivanje Stravinskog s „Disneyevom Fantazijom“ i pričom o evoluciji, povezivanje Ravelove svite iz baleta „Daphnes i Chloe“ možda jedan od najljepših glazbenih ilustracija prirode i pastoralnog života netaknute arkadije. Na glazbu su plesali učenici Škole suvremenog plesa „Ana Maletić“.

Ovaj izlet nije samo bio običan posjet, već prava avantura koja je potaknula znatiželju i ljubav prema umjetnosti, povijesti i raznolikosti gradskog života. Svaki korak kroz ulice Zagreba bio je prilika za učenje i inspiraciju, a svaka znamenitost koju smo posjetili otvorila je nova vrata u svijet umjetnosti i kulture. Bio je to zaista nezaboravan dan ispunjen glazbom i umjetnošću, koji će ostati urezan u našim sjećanjima kao posebno iskustvo koje je obogatilo naš duh i proširilo naše vidike.

objavio: Ivan Rendulić   datum: 25. 4. 2024.