Akcija prikupljanja EE otpada

Osnovna škola Tordinci drugi put ove školske godine poziva sve učenike, roditelje, mještane Tordinaca, Antina i Koroga da se pridruže našoj školskoj

AKCIJI PRIKUPLJANJA ELEKTRIČNOG I ELEKTRONIČKOG OTPADA!

Akcija će trajati od 11. ožujka (ponedjeljak) do 15.ožujka (petak) 2024. godine.

EE otpad u školu u Tordince možete donijeti svaki radni dan od 7:00 do 15:00 sati.

DONESITE NAM SVOJE STARE I POKVARENE ELEKTRIČNE UREĐAJE, A MI ĆEMO IH PRAVILNO ZBRINUTI!

Električni i elektronski otpad (EE otpad) sadrži plastiku, metale i slične materijale koji se mogu ponovno koristiti kao sekundarna sirovina za nove proizvode. EE otpad je opasan isključivo zbog kemijskih spojeva i materijala koji se nalaze u EE opremi. Najčešće su to spojevi silicija, kadmija, žive, kroma, olova, arsena, azbesta, berilija, broma, fosfora i sl. Kako bi se spriječio štetan utjecaj tih tvari na okoliš i zdravlje ljudi, vrlo je bitno da se EE otpad sakuplja odvojeno od komunalnog otpada i zatim zbrinjava na ekološki prihvatljiv način. U svijetu se svake godine odlaže nevjerojatnih 20 do 50 tona EE otpada. Zabrinjavajuća je činjenica da se reciklira samo 12, 5 posto takvog otpada. Procjenjuje se i da u Hrvatskoj godišnje nastaje 30.000 – 45.000 t EE otpada te da ta količina raste oko 10 % na godinu.

Opasnosti EE otpada za okoliš

1. Zagađenje zraka: Spaljivanje žica oslobađa ugljikovodike u atmosferi.

2. Zagađenje vode: Elektronski uređaji sadrže otrovne metale poput žive, olova i litija koji nepropisno odloženi zagađuju podzemne vode, ribnjake i  jezera. Takvi metali opasni su za sva živa bića.

3. Zagađenje tla: Teške metale biljke apsorbiraju iz tla i oni ulaze u prehrambeni lanac te mogu štetno utjecati na kožu, pluća, jetru, bubrege, živčani i reproduktivni sustav.

Zato ćemo ga zbrinuti odvojeno od ostalog otpada odvozom u specijalizirane tvornice gdje će se pobrinuti o njegovom pravilnom recikliranju!

ODAZOVITE SE NAŠOJ AKCIJI I OČUVAJMO KVALITETU NAŠEG OKOLIŠA!

objavio: Andreja Vincek Ević   datum: 7. 3. 2024.