Obilježili smo Dan ružičastih majica

Zadnje srijede u veljači obilježili smo Dan ružičastih majica - dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Davne 2007. godine jedan je dječak u Kanadi obukavši ružičastu majicu u znak potpore svojoj bolesnoj majci bio izvrgnut vršnjačkom nasilju. Dvojica njegovih prijatelja sljedeći su dan kupili oko 50 ružičastih majica, podjelili ih svojim prijateljima te pokazali da se ne slažu s vršnjačkim nasiljem.

2017. godine Sabor je donio odluku da se Dan ružičastih majica kao znak borbe protiv svih oblika vršnjačkog nasilja obilježava i u našoj zemlji.

Povodom obilježavanja tog dana i u našoj je školi učiteljica Marija Banić učenicima razredne i predmetne nastave održala predavanje u kojem ih je upoznala s različitim oblicima nasilja od emocionalnog, fizičkog, ekonomskog, kulturalnog, seksualnog te nasilja na društvenim mrežama. Objasnila im je kako prepoznati različite vrste nasilja  te na koji način reagirati ukoliko se susretnu s nekim od tih oblika.

Na kraju predavanja učenici su uz igru u wordwallu ponovili značenje ovog dana i naučili da se o nasilju treba razgovarati te reći STOP svakom obliku nasilja, te da je sudionik u nasilju ne samo nasilnik nego i osobe koje vide nasilje, ali ne reagiraju na njega.

S obzirom da kao odgojna ustanova nastojimo utjecati da učenici naše škole usvoje pozitivne vrijednosti, ali i da se znaju boriti protiv nasilja o ovoj temi učenici su razgovarali i sa svojim učiteljima na satima razrednika.

Tako su učenici 1. i 2. razreda u PŠ Antin nakon gledanja edukativnog videa i razgovora uz vodstvo svoje učiteljice Lidije Flinčec ukrašavali majice i jedni drugima pisali lijepe poruke.

objavio: Marija Banić Lidija Flinčec   datum: 2. 3. 2024.