"Environmental Education: Learning and Acting for Better Future"

Učiteljica Sanja Božić je od 11.12.202.-16.12.2023. sudjelovala na tečaju Enviromental Education: Learning and Acting for Better Future koji se održao u Valenciji u organizaciji Europass Teacher Academy-a.

Uvodni dan bio je posvećen raspravi o aktualnim problemima koji se tiču zaštite okoliša, održivosti te odgovornosti čovjeka za ove globalne izazove.

Nastavljajući s tečajem "Environmental Education: Learning and Acting for a Better Future", u utorak smo istraživali suho korito rijeke Turie, transformirano u niz parkova, igrališta i rekreacijskih postaja oko grada. Kroz korištenje aplikacije PlantNet, zadatkom nam je bilo identificirati određene biljne vrste te kreirati vlastitu kartu s točkama koje prikazuju te vrste, tzv. Ecomapping.

Srijedu smo posvetili upoznavanju s 17 ciljeva održivog razvoja UN-a (SDG-s) i 2030 Agende. Nakon detaljnog objašnjenja svih 16 točaka, krenuli smo u potragu za znakovima promjene u Valenciji te smo se bavili društvenim igrama prilagođenima svim uzrastima za bolje razumijevanje SDG-a.

Četvrtak nam je donio temu ekocentrizma, gdje smo razvijali strategije kako približiti teme održivosti učenicima. Također smo se educirali o problemima brze mode putem edukativnih filmova, a zadatak je bio iznijeti kritike današnjem društvu putem story boarda.

Petak smo proveli koristeći aplikaciju Flip za snimanje kratkih videa o tome što znači biti eko škola te smo se bavili društvenim igrama poput "Ocean Crisis" i "Planet", koje su prilagođene radu s učenicima. Tečajeve smo zaključili s podjelom certifikata.

Znanja stečena tijekom ovih tečajeva bit će dragocjena u radu s učenicima te organizaciji budućih projekata. Organizacija tečaja bila je na visokom nivou s kvalitetnim predavačima, a grad Valencia pružio nam je obilje kulturnih i edukativnih sadržaja, ispunjavajući naša očekivanja.

objavio: Sanja Božić   datum: 21. 12. 2023.