Erasmus tečaj u Valenciji

Učitelj i Erasmus koordinator Bruno Sekereš sudjelovao je na tečaju "How Digital Tools Can Help Running Your School" koji se od 11.12.2023. do 16.12.2023 održao u Valenciji. Mobilnost je provedena u sklopu Erasmus akreditacije.

Na početku tečaja, sudionici su imali priliku predstaviti svoje škole te se međusobno upoznati s kolegama iz Njemačke, Poljske, Bugarske i Portugala. Tijekom tečaja fokusirali smo se na analizu digitalizacije u našim školama, procjenu digitalne razvijenosti škola i učitelja, te etički pristup korištenju umjetne inteligencije u obrazovanju.

Prvi dan tečaja obuhvatio je teme poput formiranja i vođenja školskih timova. Kroz rasprave, sudionici su stekli uvid u proces odabira članova tima, postavljanje ciljeva, normi i praćenje rada tima. Zanimljiv aspekt bila je igra putem aplikacije Goosechase, gdje smo istraživali poznate grafiti u centru Valencije, potičući suradnju i timsku dinamiku.

Drugi dan bio je posvećen etičkom pristupu umjetnoj inteligenciji u obrazovanju, a zatim smo istražili teme grupne dinamike, organizacije tima i stvaranja pozitivne školske kulture. Sudionici su se upoznali s Belbinnovom podjelom uloga u timu i različitim vrstama lidera te važnosti "soft skillsa".

Srijeda ujutro donijela je dodatne rasprave o grupnoj dinamici i organiziranju tima. Razmatrali smo definiciju i vrste školskih kultura te kako oblikovati "pozitivnu kulturu" u školi. Također smo istražili Belbinnove karakteristike članova tima. Popodne smo proveli  u razgledu Valencije te smo posjetlii Mestallu, legendarni stadion u Valenciji.

Četvrtak je bio posvećen aplikacijama za organizaciju i provedbu projekata. Sudionici su imali zadatak osmisliti projekt i izraditi plan provođenja pomoću Ganttovog dijagrama. Popodne smo posjetili Katedralu sv. Nikole i arheološki muzej, obogativši svoje iskustvo kulturnim i povijesnim elementima Valencije.

Predzadnji dan bio je fokusiran na emocionalnu inteligenciju, kako je razvijati kod učenika i odgojno-obrazovnog osoblja. Raspravljalo se o važnosti vještine slušanja sugovornika, a potom smo praktično primijenili digitalne alate izrađujući web stranicu za imaginarni projekt "Bite by Bite: Transforming Schools into Hunger-Free Zones".

Zadnjeg dana tečaja ponovili smo što smo sve naučili ovog tjedna, a zatim su nam dodijeljene potvrde o sudjelovanju.

Tečaj je bio izuzetno informativan i poticajan, pruživši nam ne samo teorijsko znanje već i praktične vještine koje ćemo moći primijeniti u svojim školama. Osim toga, upoznavanje s različitim kulturama i iskustvima sudionika dodatno je obogatilo naše profesionalne vidike.

objavio: Bruno Sekereš   datum: 22. 12. 2023.