Upoznajmo Europsku uniju - VirtoEuropa

Učiteljice razredne nastave iz OŠ Tordinci sudjelovale su na radionici u Gradskoj knjižnici u Vinkovcima na kojoj su upoznale svrhu i temelje Europske unije te dobrobiti Hrvatske tijekom 10 godina članstva u Europskoj uniji. Zadatak učiteljica je bio provesti s učenicima radionicu o Europskoj uniji kako bi učenici prepoznali svoje potencijale i razvijajući suradnju doprinijeli ciljevima i vrijednostima Europske unije.

Republika Hrvatska 1. srpnja 2023. obilježila je deset godina članstva u Europskoj uniji. U proteklih 10 godina Hrvatska je postala jedna od svega 15 država koje su istovremeno članice Europske unije, eurozone, schengenskog prostora slobodnog kretanja i NATO-a. Europska unija nastala je iz želje i potrebe država kontinenta Europe, nakon 2. svjetskog rata, da zajedničkim udruživanjem budu snažna geopolitička i gospodarska cjelina koja može konkurirati ostalim državama svijeta, ali i imati čvrstu obranu.

Europska unija počiva na sljedećim vrijednostima: ljudsko dostojanstvo, sloboda, demokracija, jednakost, vladavina prava i ljudska prava te posebno njeguje načelo supsidijarnosti i solidarnosti. Svatko od nas može doprinijeti da Europska unija zaista živi ove temelje, ako i sami razvijamo ove vrijednosti, poznajemo svoj osobni potencijal, aktivno ga koristimo i dajemo svoj jedinstveni doprinos.

Projektom Virto Europa želi se osmisliti zabavan i edukativan sadržaj o Europskoj uniji temeljen na programu Virtograd. Programom Virtograd želi se pomoći svakom djetetu da osvijesti svoju vrijednost, otkrije svoje potencijal, razvije vrline i vrijednosti te aktivnim korištenjem svog potencijala čini dobrobit zajednici u kojoj živi. Jedini način da živimo vrijednosti i ciljeve Europe je suradnja i davanje doprinosa svojim talentima.

Učiteljice su na radionici dobile slikovnice za našu školu pod nazivom "Zajedno do Virtoškole s EU Gradićem i Dobororadićem".

Slikovnica je nastala sa željom da se obilježi 10 godina u Europskoj uniji i više sazna o zajednici čiji smo članovi te da kao što kaže moto EU „ujedinjeni u različitosti” svatko od nas svojim talentima da doprinos kako bi zajedno stvarali bolju zajednicu čiji smo članovi. Učenici mogu slikovnicu podići u našoj školskoj knjižnici. Učenici razredne nastave izrađivali su prigodne plakate i umne mape s vrijednostima EU i motom EU. Nadamo se da su učenici nešto naučili i zapamtili na ovim radionicama.

objavio: Jasna Barešić   datum: 7. 12. 2023.