preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:

OŠ TORDINCI

MEĐUNARODNA

EKO ŠKOLA

 

 

Rječnici
Engleski jezik

Njemački jezik

Hrvatski jezik

Vijesti

Rumunjska Erasmus pustolovina - naša prva mobilnost učenika

U razdoblju od 22. do 27. listopada šestero naših učenika 7. i 8. razreda sudjelovalo je u prvoj mobilnosti učenika koju je naša škola provela u sklopu Erasmus akreditacije koju smo dobili ranije ove godine. U pratnji učitelja Brune Sekereša i pedagoginje Ivane Vinkler Komarić posjetili su rumunjski gradić Petrosani i naše prošlogodišnje goste, sada domaćine, iz Şcoala Gimnazială I. G. Duca. Tema našeg posjeta bila je umjetničko područje koje je jedno od tri ključna područja koja želimo usavršiti kroz mobilnosti i aktivnosti u prvoj fazi Erasmus akreditacije, a kojeg su naši domaćini nazvali „Arts Week“.


U mobilnosti su sudjelovali učenici Marija Butković, Lucija Horvat, Filip Mihaljević i Domagoj Vitomir iz 7. razreda te Karlo i Šimun Benčević iz 8. razreda. Navedeni učenici odabrani su nakon prijave na natječaj kojeg je škola objavila u kolovozu ove godine.

U Petrosani smo stigli u nedjelju 22. 10. u poslijepodnevnim satima. Nakon kraćeg odmora u hotelu, domaćini su nas poveli na prvu večeru u obližnji restoran. Ravnatelju i doravnateljici se pridružilo i nekoliko učenica koje se već od travnja poznaju s našim učenicima.

U ponedjeljak smo u jutarnjim satima stigli u školu gdje nas je dočekala divna dobrodošlica. Učenici u momarlanskim narodnim nošnjama poslužili su nas kruhom i solju, što je tradicionalan rumunjski običaj kojim pozdravljaju goste. Ravnatelj škole Stefan Demeter nas je pozdravio i poželio nam ugodan boravak u njihovoj školi i gradu. Proveli su nas kroz školu i vrtić u kojem nas je dočekala još jedna dobrodošlica, ovaj put od strane odgojiteljica i vrtićaraca koji su nas odmah osvojili. Oni su nam ponudili različite rumunjske delicije koje su posebno za nas pripremile njihove mame i bake.

U prvoj su nam radionici, pod nazivom „The Art of Colours“ domaćini bili učenici 6. A. razreda i učitelj likovne kulture Alexandru Cozma. Svi smo zajedno tehnikom strukturne paste i akrilnih boja izrađivali reljefe rumunjskih planina Parâng and Retezat. Nakon kratke pauze nastavili smo s likovnom radionicom ukrašavanja bočica decoupage tehnikom. Nakon ove radionice naše su učenice Lucija i Marija uz powerpoint prezentaciju prisutnim učiteljima i učenicima predstavile našu Općinu, školu i projekte u kojima sudjelujemo.

U popodnevnim satima su nas ravnatelj i nekoliko učitelja poveli u obilazak ceste Transalpina koja je najviša cesta u Rumunjskoj, s najvišom točkom od 2145 metara u prijevoju Urdele, koji smo također posjetili. Svakih nekoliko kilometara stali smo kako bismo se divili prekrasnoj prirodi u jesenskim bojama i uživali u spektakularnom pogledu.

Drugi dan našeg posjeta započeo je veselo, ali i radno. Tema cijelog prijepodneva bila je „Traditional Art“ pa smo taj dan sudjelovali u tri radionice, ovaj put s učenicima razredne nastave. No prvo smo s učenicima 1., 3. i 4. razreda naučili plesati momarlanski ples te su nam učiteljice pokazale i opisale njihovu starinsku odjeću, njene dijelove, vezene ukrase i ukrase od perli. Prve dvije radionice za temu su imale ukrašavanje posuđa (kuhača i tanjura) popularnim šarama toga kraja. Učiteljica Valentina Stroe ispričala nam je kratku povijest pokrajine Hunedoara i kroz uređenje učionice dočarala kako je izgledala unutrašnjost jedne rustikalne kuće. Na kraju smo s prvašićima zaplesali njihov pučki ples „Joc de doi“. U trećoj radionici „Art and Religion“ ukrašavali smo kršćanske motive u bojama zastava naših dviju zemalja.

Prije popodnevnih aktivnosti domaćini su nas počastili transilvanijskim delicijama, suhomesnatim proizvodima, raznim sirevima, palentom, raznim vrstama kruha i peciva. Uočili smo kako su hrana i način njene pripreme jako slični hrvatskoj kuhinji.

Znamenitosti koje smo tog popodneva vidjeli bili su dvorac Korvin i tvrđava Deva. Dvorac Korvin (još znan kao dvorac Hunedoara) smatra se jednim od čuda rumunjske arhitekture i povijesti. Sagrađen je u 15. stoljeću i bio je dom mnogim poznatim kraljevima poput Matije Korvina. Izvana izgleda veličanstveno, a unutri se nalazi muzej gdje smo mogli vidjeti kako je izgledao život velikaša i pučana u stara vremena. Posjetili smo i tamnicu, u kojoj je prema predaji bio zatočen rumunjski princ Vlad Tepeš (poznatiji kao Drakula). Na kraju smo dana obišli tvrđavu Deva, najveću tvrđavu u Transilvaniji do koje smo morali savladati tristotinjak stepenica.

Srijedu smo započeli i završili s glazbom. U jutarnjim satima sudjelovali smo u glazbenoj radionici na kojoj su nam domaćini predstavili svoj zbor i glazbenike, odsviravši i otpjevavši nam pritom nekoliko dirljivih rumunjskih pjesama. Na kraju je naš učenik Šimun Benčević izveo za njih dvije skladbe na gitari. Sljedeća radionica u kojoj smo sudjelovali, bila je radionica ukrašavanja keramike. Tamo smo saznali nešto više o povijesti i oslikavanju keramike te o bojama i ornamentima koji se najviše koriste u Rumunjskoj. Na kraju radionice na poklon smo dobili oslikane keramičke tanjure. Učenici su sudjelovali i u radionici „Art of Geometry“ u kojoj su s učiteljicom matematike Alinom Codrea i osmašima izrađivali Ikea gradove od geometrijskih tijela. Petaši su nam otplesali nekoliko tradicionalnih rumunjskih plesova, a u plesanju jednog od njih smo sudjelovali i mi.

U popodnevnim satima posjetili smo špilju Bolii koja nas je sve oduševila. Špilja se koristila za stanovanje još u prapovijesno doba, a sad se u njoj često održavaju koncerti jer ima izrazito dobru akustiku. Osvijetljena i u njoj su sagrađeni mostovi za prelazak preko rijeke koja kroz nju teče. Zbog toga smo mogli prošetati njenim velikim dijelom i diviti se prirodnim „skulpturama“ koje su nastale tijekom stoljeća.

Zadnja aktivnost koju su nam u srijedu priredili domaćini bio je koncert klasične glazbe. Njihova škola je ujedno i glazbena škola pa su nam tom prilikom predstavili učenike koji ju pohađaju i koji su nam izveli različite skladbe na klaviru i violinama.

Četvrti dan našeg boravka u Rumunjskoj proveli smo cijelo prije podne u šetnji i druženju. Naši su nas domaćini poveli na treking po planini Parang. Iz sportskog kluba smo pješice kroz šumu krenuli prema vrhu. Zastajali smo na vidikovcima i uživali u savršenom pogledu na okolne planine i dolinu te u svježem zraku i predivnim bojama jeseni. Usput nam je učitelj tjelesnog ispričao kako su na ovom mjestu trenirali brojni rumunjski prvaci, ne samo zimskih nego i ostalih sportova. Nakon šetnje smo se okrijepili uz grah i sarmu iz kotlića te desert Papanasi. Ručak je bio i dio radionice "Culinary Art" kroz koju su nam domaćini predstavili starinski način pripreme njihovih jela.

Nakon popodnevnog odmora i shoppinga slijedila je svečana večera na kojoj su nam se pridružili učitelji i učenici s kojima smo se družili ovih dana. Bilo je tu pjesme i plesa, zabavili smo se uz DJ-a, a nakon večere nas je dočekalo i iznenađenje - torta i svečana podjela potvrda o sudjelovanju u mobilnosti.

Zadnji dan smo posjetili još jedno čudo prirode u Transilvaniji, brdo Cheile Tăii. Na njemu pravilno razdvojene (ne ljudskom rukom) rastu zimzelena i listopadna šuma, što ga čini jedinstvenim brdom u Rumunjskoj. Nakon ručka i emotivnog rastanka krenuli smo put Hrvatske.

Još jednom se zahvaljujemo učenicima, učiteljima i ravnatelju škole iz Petrosanija na predivnom tjednu koji će nam svima ostati u nezaboravnom sjećanju. Doma smo se vratili prepuni dojmova i emocija. Za prvu mobilnost u sklopu akreditacije nismo mogli poželjeti boljeg domaćina i nadamo se nekoj novoj suradnji i druženju s našim dragim prijateljima iz Rumunjske.

  



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Ivana Vinkler Komarić   datum: 7. 11. 2023.

            


About school

Gdje se nalazimo?


Klub prijatelja škole


 


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Korisni linkovi

Stanovništvo svijeta


Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 12. 2009.

Ukupno: 370889
Ovaj mjesec: 2699
Danas: 38




preskoči na navigaciju